×

Małpia ospa jest już w Polsce – Minister Zdrowia potwierdził doniesienia o pierwszym przypadku

Małpia ospa jest już w Polsce. W zeszłym tygodniu informacje te potwierdził Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Obecnie nie wiadomo gdzie znajduje się pacjent, w jakim jest stanie oraz jak zaraził się tą chorobą.

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce

źródło: canva

źródło: canva

W zeszłym tygodniu, w piątek MZ Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi poinformował, że u obywatela naszego kraju zdiagnozowano małpią ospę.

Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek – powiedział Minister Zdrowia.

Pierwszy pacjent ze zdiagnozowaną małpią ospą przebywa obecnie w jednym ze szpitali. Rzecznik MZ nie podał dokładnych szczegółów odnośnie placówki w której przebywa oraz jego stanu. Z tego co wiadomo lekarze, przeprowadzili z chorym wywiad epidemiologiczny, jedna szczegółowe informacje odnośnie tego jak doszło do zakażenia nie są jeszcze znane.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wydało oświadczenie odnośnie noszenia maseczek ochronnych

WHO poinformowało, że odnotowano już ponad 1000 przypadków małpiej ospy w 29 krajach na świecie. Dlatego też CDC postanowiło zaktualizować zalecenia odnośnie noszenia maseczek

Używaj maseczki ochronnej, która może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się niektórych chorób zakaźnych, w tym małpim ospy – podaje CDC

W komunikacie możemy znaleźć również informacje, że najważniejszym sposobem zapobiegania rozprzestrzeniania się małpiej ospy jest unikanie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną.

Informacja odnośnie noszenia maseczek ochronnych wywołała bardzo dużą burze w mediach społecznościowych. Agencja Prasowa Reuters poinformowała, iż „zalecenie dotyczące noszenia maseczek uwzględnione w komunikacie o stanie zdrowia w związku z małpią ospą, zostało usunięte, ponieważ wywołało za duże zamieszanie”.

źródło: canva

źródło: canva

Jakie są objawy zakażenia małpią ospą?

Pierwotnym źródłem zakażenia wirusem małpiej ospy są gryzonie takie jak wiewiórki czy szczury, rzadziej małpy. Nosicielem tej choroby może być także człowiek. W tym przypadku do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Epidemiologicznie wirus występuje w Afryce, jednak w ostatnim czasie odnotowano bardzo dużo przypadków małpiej ospy w krajach Europy.

Najczęstszymi objawami małpiej ospy jest:
– gorączka,
– bóle mięśni,
– dreszcze,
– powiększenie węzłów chłonnych,
– uczucie zmęczenia.

Po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów na skórze pojawia się wysypka, która stopniowo rozprzestrzenia się po całym ciele.

Czy zakażenie małpią ospą może doprowadzić do śmierci?

Zachodniopomorska odmiana małpiej ospy, czyli ta która obecnie atakuje wiele krajów Europy wynosi około 1%. Dla porównania śmiertelność przy ospie prawdziwej wynosi około 30%. Znacznie poważniejsze są inne odmiany małpiej ospy, które pojawiają się u dzieci.

Jakie działania będą podejmowane po wykryciu małpiej ospy u pacjenta?

Osoba u której zdiagnozuje się wirusa małpiej ospy będzie poddana hospitalizacji, jak również nałożona zostanie 21 dniowa kwarantanna.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować