Kategorie Zdrowie

Nie miałam pojęcia, że te małe, białe, wystające krostki mogą oznaczać to dla mojego zdrowia

Prosak jest jedną z najczęstszych chorób skóry na świecie. Bardziej znany jako skaza białkowa powstaje na ciele, tworząc mało estetyczne wystające malutkie zmiany skórne. W samym Stanach Zjednoczonych cierpi na to ponad 3 miliony ludzi. Najczęściej występuje u noworodków, ale mogą go mieć osoby w każdym wieku.

Podobnie, jak w przypadku innych drażniących chorób skóry, istnieją sposoby, które pomogą zniwelować problem. Ale dziś skupimy się na znalezieniu podłoża choroby.

Prosak – co to tak naprawdę jest?

To małe, lekko wystające guzki (wielkością przypominają ziarenka maku), które zazwyczaj występują na powierzchni nosa i policzków. Według Healthline skaza białkowa występuje wówczas, gdy keratyna zostaje uwięziona pod skórą. Mogą na to cierpieć ludzie w każdym wieku, ale najczęściej występuje u noworodków. Zazwyczaj wówczas pokrywają powieki i policzki maluszka. Czasem mówi się o tym jako o trądziku niemowlęcym.

Jednakże do dziś lekarze nie są w 100% pewni, dlaczego prosak pojawia się u niemowląt. Być może ma to związek z hormonami matki, ale według niektórych dermatologów może to być spowodowane nie do końca rozwiniętymi gruczołami, znajdującymi się w skórze.

prosak (1)

U dorosłych prosak może występować z różnych powodów, ale najczęściej mówi się, że jego występowanie jest spowodowane uszkodzeniami skóry.

Według Healthlline może to być także powiązane z oparzeniami, pęcherzami, długotrwałymi uszkodzeniami przez słońce, stosowaniem kremów steroidowych, a nawet zabiegami pielęgnacji skóry.

Choć z reguły nie swędzi, można odczuwać ból, jest poczucie dyskomfortu i utrata pewności siebie. W przeciwieństwie do małych dzieci, dorośli potrzebują kilku miesięcy na to, aby pozbyć się skazy białkowej. Niektórzy, zrażeni czasem, decydują się na bardziej rygorystyczne zabiegi, które wymagają wysokich temperatur, nacięć chirurgicznych, peelingów i laserów.

prosak (2)
Źródło: littlethings.com | Fotografie: upload.wikimedia.org, upload.wikimedia.org