×

Obliczono maksymalną możliwą długość życia człowieka. Prawdopodobnie pobijemy nowy rekord

Czy wiesz, że na świecie żyje blisko pół miliona osób, które dożyły 100 lat, podczas gdy jeszcze kilkadziesiąt lat temu tego pięknego wieku dożywali tylko nieliczni. Długość życia w ostatnich latach wyraźnie się więc wydłużyła. Jak długo może więc żyć człowiek? Jaki jest obecny rekord długości życia i jakie jest prawdopodobieństwo, że do końca obecnego stulecia ktoś dożyje co najmniej 125 lat?

Liczba „superstulatków” rośnie od dziesięcioleci

Jak już wspomnieliśmy, liczba osób, które dożyły setnego roku życia, w ostatnich latach wyraźnie wzrosła. Zdecydowanie mniej osób dożywa jednak 110 lat i więcej. Są jednak wyjątki, a najlepszym tego przykładem jest kobieta, która została uznana oficjanlie za osobę, która żyła najdłużej na świecie. Mowa o Jeanne Calement z Francji. Kobieta zmarła w 1997 roku mając… 122 lata i 164 dni.

Rekord ten może zostać pobity najwcześniej za około 4 lata, bowiem na dzień dzisiejszy najstarszym człowiekiem na kuli ziemskiej jest pochodzący z Japonii 118-letni Kane Tanaka.

Badania nad starzeniem się

Od lat prowadzone są badania nad starzeniem się ludzkiego organizmu i przyczynami, które stanowią ograniczenia dla ludzkiego wieku. Do kluczowych czynników zalicza się pogorszenie funkcji życiowych komórek organizmu czy choroby, z którymi ludzki organizm wraz w upływem kolejnych lat radzi sobie coraz gorzej.

Całkowita możliwa długość ludzkiego życia

Całkowitą, możliwą długość ludzkiego życia postanowili zbadać naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Wyniki badań, którego autorami są statystycy dr Michael Pearce i prof. Adrian E. Raferty, ujrzały światło dzienne 30 czerwca. Badacze uważają, że liczba osób, które dożyją 110 lat, będzie rosła. Badacze zwracają także uwagę na pewien „wiek graniczny”, którego póki co człowiek nie jest w stanie przekroczyć.

Jak długo mogą żyć ludzie do końca obecnego stulecia? Aby to oszacować, badacze posłużyli się tzw. statystyką bayesowską, czyli narzędziem, które jest powszechnie stosowane we współczesnej statystyce. Naukowcy ustalili, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że do tego czasu zostanie pobity obecny rekord świata w długości życia. Co więcej, oszacowali, że rekordzista dożyje 125., a być może nawet 132 lat.

Prawdopodobieństwo dożycia 110 lat i więcej

Skoro już wiemy, jaki może być maksymalny wiek, którego zdaniem badaczy może dożyć człowiek, spójrzmy na prawdopodobieństwo dożycia 110 lat i więcej. Oto wnioski, do jakich na podstawie bazy danych zgromadzonych przez Instytut Badań Demograficznych im. Maxa Plancka doszli badacze:

  • istnieje niemal 100% szans na to, że zostanie pobity obecny rekord długości życia,
  • istnieje 68% szans, że ktoś dożyje 127 lat,
  • istnieje 13% szans, że ktoś dożyje 130 lat,
  • istnieją bardzo niewielkie szanse, by ktoś w tym stuleciu dożył 135 lat

Chciałbyś być pierwszą osobą, która dożyje 135 lat?

Źródła: Probabilistic forecasting of maximum human lifespan by 2100 using Bayesian population projections; Michael Pearce, Adrian E. Raftery; , www.demographic-research.org
Fotografie: www.stockvault.net

Może Cię zainteresować