Kategorie Zdrowie

Przerażający efekt ciężkiego COVID-19. Pacjenci mogą doświadczać niezwykle trwałego majaczenia

COVID-19 wciąż nie odpuszcza zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Co jakiś czas na światło dzienne wychodzą nowe informacje na temat samego zakażenia wirusem SARS-CoV-2, powikłań i konsekwencji. Według najnowszych doniesień badaczy, przyjęci na oddział intensywnej opieki medycznej pacjenci z COVID-19 (najbardziej chorzy) mogą doświadczać i doświadczają trwałego majaczenia – nierzadkiego stanu zdezorientowanego myślenia i zmniejszonej świadomości otoczenia. Szacuje się, że majaczenie występuje u blisko 80% pacjentów, którzy trafili na OIOM w wyniku utraty przepływu tlenu do mózgu lub rozległego stanu zapalnego.

Ciężko chorzy na COVID-19 pacjenci mogą doświadczać trwałego majaczenia

Koronawirus COVID-19 i kolejne doniesienia na temat choroby nie napawają optymizmem. Tym razem dotarły do nas niepokojące wnioski zza oceanu. Najnowsze analizy krytycznie chorych pacjentów ze szpitala w Michigan podają coraz więcej przypadków osób, które w wyniku zakażenia doświadczają majaczenia. Niepokojący objaw może spowolnić powrót pacjenta do zdrowia.

majaczenie po covid-19
Pixabay

Przerażające statystyki

Statystyki w tym przypadku są nieubłagane. Z dokumentacji medycznej wynika, że spośród 148 pacjentów przyjętych na OIOM w okresie od marca do maja 2020 roku, ponad 70% osób doświadczyło zaburzeń zdolności umysłowych. W większości przypadków majaczenie trwało kilka dni. Były jednak osoby, u których skutek uboczny utrzymywał się zdecydowanie dłużej. Jakby tego było mało, prawie jedna trzecia osób opuściła szpital bez wykazania, że całkowicie wyzdrowiało. Zaburzenia potrafiły być na tyle poważne, że część osób, które wróciły do domu, wymagały objęcia wykwalifikowanej opieki pielęgniarskiej, bo nie byłyby w stanie sobie same poradzić.

Doctors scramble to understand long COVID, but answers are elusive – Daily  Montanan

Czy te poważne upośledzenia są wynikiem samego zakażenia wirusem SARS-CoV-2? Tej informacji jeszcze nie potwierdzono. Nie mniej jednak wirus wydaje się wywoływać szereg objawów neurologicznych, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: Ragheb J, McKinney A, Zierau M, et al, Delirium and neuropsychological outcomes in critically Ill patients with COVID-19: a cohort study, BMJ Open 2021, doi: 10.1136/bmjopen-2021-050045, dostęp online: 21.10.2021