×

Opracowali skuteczną, ale drastyczną metodą odchudzania. Urządzenie wygląda niczym narzędzie tortur

Ludzka fantazja nie zna granic. Tyczy się to również metod, które mają na celu pomóc nam zrzucić dodatkowe kilogramy. Jeśli nic takiego nie przychodzi Ci do głowy, gwarantujemy Ci, że poniżej zobaczysz coś, co przynajmniej na pierwszy rzut oka przechodzi ludzkie pojęcie. Nie mniej jednak ta drastyczna metoda odchudzania zdaje swój egzamin. Ochotnicy, którzy testowali nietypowe urządzenie, w ciągu zaledwie dwóch tygodni schudli średnio 6,36 kg.

Plaga otyłości na świecie zbiera żniwo

Szacuje się, że już nawet 1,9 miliarda ludzi na całym świecie zmaga się z nadwagą – ich BMI wynosi pomiędzy 25 a 29,9. 650 milionów z kolei jest otyłych (BMI co najmniej na poziomie 30).

Statystyki wydają się być jeszcze bardziej przerażające, kiedy spojrzymy na śmiertelność wywołaną nadwagą lub otyłością. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że nadwaga lub otyłość odbiera życie 2,8 miliona ludzi rocznie, a dane te będą prawdopodobnie jeszcze gorsze. Szacuje się, że do 2030 roku około 57% dorosłej populacji będzie zmagać się z nadwagą lub otyłością.

Nic więc dziwnego, że liczne organizacje zdrowotne apelują o przestrzeganie zdrowej diety i przynajmniej minimum wymaganej aktywności fizycznej, co pozwoliłoby ograniczyć tragiczne skutki nadwagi i otyłości. Są też tacy, którzy pracują nad rozwiązaniami, które docelowo mają ograniczyć plagę wspomnianej nadwagi i otyłości.

Drastyczna metoda odchudzania, czyli magnetyczna szczęka na odchudzanie

Nietypowa metoda na odchudzanie o nazwie DentalSlim Diet Control została wymyślona przez naukowców z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii. Brzmi niewinnie, ale wcale tak nie wygląda. Badacze opracowali specjalne, dopasowywane przez stomatologa nakładki mocowane między dolnymi i górnymi zębami trzonowymi. Nakładki, które zbudowane są ze śrub mocujących i… magnesów. W konsekwencji urządzenie wygląda, jakby było średniowiecznym narzędziem tortur, ale nic z tych rzeczy. Przerażający wynalazek ma służyć odchudzaniu i zdaje się zdawać ten egzamin na 5+.

University of Otago

University of Otago

Na czym polega cały fenomen nietypowego urządzenia? Nakładki, w skład których wchodzą specjalne śruby i magnesy, po „zamontowaniu” pozwalają na otworzenie zgryzu na szerokość zaledwie 2 mm. W konsekwencji pacjent jest zmuszony ograniczyć swoją dietę zaledwie do produktów płynnych, co sprzyja utracie wagi – o różnych słodkościach, którym często nie potrafimy się oprzeć, nie ma więc mowy. Ze względu na specyfikację i działanie urządzenia, twórcy „magnetycznej szczęki” określają ją mianem metody „nieinwazyjnej” w przeciwieństwie chociażby do zabiegu chirurgicznego, którego celem jest usunięcie części żołądka. Z drugiej zaś strony w przypadku założenia „magnetycznej szczęki” niezbędny jest dość skomplikowany zabieg dentystyczny.

University Otago/British Dental Journal

University Otago/British Dental Journal

Być może zastanawiasz się, co zrobić w sytuacji awaryjnej, a więc w momencie, kiedy z różnych powodów musisz wyjąć urządzenie z jamy ustnej lub przynajmniej umożliwić szersze otworzenie zgryzu? Uspokajamy. W nagłych przypadkach klamry mogą zostać zwolnione przez użytkownika bez ingerencji osób trzecich. Jest bowiem możliwość ich wielokrotnego zakładania i zdejmowania.

Nawet 14 kg mniej w dwa tygodnie

W badaniu DentalSlim Diet Control wzięli udział uczestnicy o BMI powyżej 30. Ochotnicy, którzy przez dwa kolejne tygodnie korzystali z urządzenia. Wyniki, jakie w tym czasie uzyskali, były spektakularne! Badani zgubili średnio 6,36 kilogramów, co wielu z nich zmotywowało do kontynuowania swojej przygody po lepsze zdrowie i sylwetkę. Rekordzista zgubił w ciągu dwóch tygodni 14 kilogramów masy ciała! Co więcej, uczestnicy zapewniają, że urządzenie mimo swojej przerażającej konstrukcji jest „znośne” i ani razu nie musieli go zdejmować.

Dla kogo DentalSlim Diet Control?

Twórcy DentalSlin Diet Control dedykują swoje urządzenie przede wszystkim osobom, które nie mają na tyle silnej woli, aby przestrzegać zaleceń dietetycznych, muszą schudnąć, aby poddać się operacji zmniejszenia żołądka, a także pacjentom z cukrzycą, u których zwiększona masa ciała może prowadzić do remisji choroby.

Główną barierą w skutecznej utracie wagi jest przestrzeganie zaleceń dietetycznych. DentalSlim pomaga pacjentom wypracować nowe nawyki, pozwalając im przez pewien czas przestrzegać diety niskokalorycznej. To naprawdę inicjuje proces odchudzania – zaznacza główny autor badań, profesor Paul Brunton z Uniwersytetu Otago

Cóż, wiele wskazuje na to, że urządzenie faktycznie świetnie się sprawdza, a przede wszystkim daje bardzo dobre rezultaty. Pytanie, jak wiele osób chcących zrzucić dodatkowe kilogramy byłoby w stanie się na nie zdecydować? Pewne jest, że w walce z postępującą plagą otyłości warto rozważyć każde rozwiązanie.

Źródła: www.nature.com
Fotografie: University Otago/British Dental Journal, pixabay.com

Może Cię zainteresować