×

Łzawiące, zaczerwienione oczy objawem zakażenia COVID-19? Zdania naukowców są podzielone

Kaszel, gorączka, bóle mięśni, zmęczenie, utrata węchu i smaku, a w cięższych przypadkach trudności z oddychaniem – to najczęstsze objawy, które występują u osób zakażonych koronawirusem. Tymczasem naukowcy donoszą, że kolejnym objawem mogą być łzawiące, zaczerwienione i podrażnione okolice oczu. Choć mają ku temu podstawy, aby tak uważać, inni niekoniecznie się z nimi zgadzają.

Badanie, którego wyniki dają do myślenia

Specjalistyczny portal JAMA Opthalmology opublikował wyniki badań naukowców z China Three Gorger University i Sun Yat-Sen University prowadzonych w prowincji Hubei – miejsca, które zapoczątkowało pandemię koronawirusa.

Wyniki badań zwracają uwagę na objaw, który był charakterystyczny w przypadku 1/3 osób, a dokładniej 32% osób, które miały pozytywne wyniki testów na koronawirusa. Chodzi o zapalenie spojówek, które przejawiało się solidnym przekrwieniem, podrażnieniem lub łzawieniem oczu. Co ciekawe, objawy były najbardziej nasilone i widoczne u osób, które przechodziły chorobę najciężej.

Przebieg badania

Naukowcy wzięli pod lupę przypadki 38 osób leczonych z powodu COVID-19 w dniach od 9 do 15 lutego.  Okazało się, że 12 z nich miało objawy przypominające do złudzenia zapalenie spojówek – ich oczy były przekrwione. Na tym jednak nie koniec. U 7 ze wspomnianych 12 osób wystąpiło nadmierne wydzielanie łez, do którego dochodzi w dwóch sytuacjach: gruczoły łzowe produkują dużo więcej łez albo kanały łzowe są zablokowane, co uniemożliwia odpływanie łez. 8 innych pacjentów zmagało się natomiast z zapaleniem i obrzękiem spojówki, a 7 zauważyło nietypową wydzielinę z oczu. Mimo wielu niepożądanych objawów, u żadnej z osób nie odnotowano pogorszenia wzroku.

Nie wszyscy zgadzają się ze spostrzeżeniami badaczy

Niektórzy eksperci kwestionują wyniki badania, ponieważ do badania nie wykorzystano próby losowej. Poza tym nie zostało wspomniane, czy przed zarażeniem COVID-19 badani zmagali się z jakimiś dodatkowymi chorobami, które mogłyby wpłynąć na wyniki. Poza tym postulują, że opisane objawy mogły być próbą pozbycia się przez organizmy badanych nadmiaru płynów – częsty objaw u osób z niewydolnością serca lub nerek.

Wnioski

Czy przekrwione i łzawiące oczy faktycznie mogą być objawem koronawirusa? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie mniej jednak może być to dla nas sygnał, który może wzbudzić naszą czujność i niepokój tym bardziej, jeśli wcześniej nie mieliśmy tego typu objawów. Ministerstwo zdrowia nie odniosło się do owych objawów. Na stornie gov.pl czytamy: „Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem”.

Stosuj się do 5 głównych zasad, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa

  1. Regularnie myj ręce przez 20 sekund mydłem i wodą lub środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu
  2. zakrywaj usta i nos jednorazową chusteczką lub wewnętrzna stroną łokcia podczas kichania
  3. Nie dotykaj oczu, nosa i ust
  4. Zachowaj odległość 2 m od innych
  5. #zostańwdomu – nie wychodź z niego jeśli źle się czujesz. W przeciwnym razem wychodź z niego tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne

_________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, www.gov.pl, JAMA Opthalmology
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować