Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Łukasz Szumowski zdradził, jakie ma plany co do szczepionki na koronawirusa w Polsce

Bardzo dużo mówi się w ostatnim czasie na temat leków i szczepionek na koronawirusa. Koncer farmaceutyczny Gilead zdradził w ostatnim czasie odpowiedź na nurtujące wielu ludzi pytanie, ile będzie kosztował lek na koronawirusa. Cena 5-dniowej kuracji dla państwowej służby zdrowia „państw rozwiniętych” zwala jednak z nóg.

Tymczasem Łukasz Szumowski po raz kolejny został zapytany o szczepionkę podczas rozmowy z Wirtualną Polską. Minister zdradził nieco więcej szczegółów jak chociażby ewentualny koszt leku i możliwość refundacji.

Szczepionka na koronawirusa wciąż budzi ogromne zainteresowanie

Szczepionka przeciw COVID-19, która pomyślnie przeszłaby wszystkie niezbędne testy i badania, wciąż nie została wynaleziona. Wszyscy wierzymy jednak, że już niebawem to nastąpi. Zanim jednak zostanie ona wprowadzona do Polski, wiele osób zastanawia się, czy trzeba będzie przyjąć ją obowiązkowo. Jakiś czas temu zapytano o to minister zdrowia Łukasza Szumowskiego, który oznajmił niedawno , że nie jest w stanie udzielić na to pytanie jednoznaczniej odpowiedzi, bowiem wciąż niezbędne jest wykonanie licznych testów i badań dostępnych leków.

Instagram

Szczepionka przeciw COVID-19 będzie refundowana?

Podczas ostatniej rozmowy z redaktorem Wirtualnej Polski w programie WP „Newsroom” Łukasz Szumowski powiedział nieco więcej. Początkowo minister potwierdził swoją wcześniejszą wypowiedź oznajmiając, że jest jeszcze za wcześnie, aby odpowiedzieć na pytanie, czy przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 będzie obowiązkowe.

Jak będę widział jej portfolio badań, wtedy będę mógł się wypowiedzieć – powiedział

Szumowski w ramach sprostowania dodał także, że szczepionka wciąż nie została wynaleziona, a mówienie o czymś, czego nie ma, jest kuriozalne. Wypowie się chętnie, kiedy lek pojawi się na rynku.

Jeżeli jeszcze badań klinicznych nie ma, jeżeli jeszcze jest ona nieprzetestowana na ludziach, czyli nie ma jej w ogóle na rynku, no to o czym mamy mówić?

Wikimedia Commons

Szef resortu zdrowia zaznaczył jednak, że jeśli faktycznie szczepionki miałyby być obowiązkowe, to mogą być obowiązkowe dla pewnych grup, które określane byłyby np. na podstawie wieku.

Grypa zabiera wiele istnień ludzkich rocznie, rak szyjki macicy zabiera wiele istnień ludzkich rocznie, te szczepionki akurat nie są obowiązkowe, a są dostępne… więc to nie jest tak, że szczepionki na wirusy są obowiązkowe, dlatego że na pewno działają – dodał Łukasz Szumowski

Minister zdrowia zadeklarował, że jeśli uzyska wystarczające rekomendacje potwierdzające skuteczność szczepionki i rekomendacje do tego, aby była ona wpisana do kalendarza szczepień, będzie to proponował. Czy szczepionka będzie refundowana? Najprawdopodobniej tak.

Na pewno nie będzie trzeba za nią płacić… i chcielibyśmy, żeby była ona zrefundowana, w szczególnie w tych grupach wysokiego ryzyka – powiedział Szumowski

Źródła: WP