×

9 faktów na temat ludzkiego organizmu, które wciąż pozostają zagadką dla świata nauki

Wydawać by się mogło, że wiemy o człowieku już wszystko. Prawda jest jednak zupełnie inna, a ludzki organizm wciąż skrywa przed światem nauki wiele niewiadomych, które wciąż stoją otworem przed światem nauki. Tego typu przypadków nie trzeba daleko szukać.

Spójrzmy na odciski palców, które są wyjątkowym znakiem rozpoznawczym każdego człowieka. Okazuje się, że wciąż nieznane są czynniki, które decydują o wykształceniu i formie wzoru palców podczas rozwoju embrionalnego. Wiemy jedynie, że linie papilarne dziecka są już w pełni wykształcone w 24. tygodniu ciąży kobiety i pozostają niezmienione. Co ciekawe, żyją na świecie ludzie, którzy urodzili się bez delikatnych rowków na wewnętrznej części dłoni, czyli linii papilarnych. Na świecie znane są cztery przypadki rodzin, których większość członków ma od urodzenia taki defekt.

Zagadek dotyczących ludzkiego organizmu, na które świat nauki wciąż nie znalazł odpowiedzi jest całkiem sporo. Oto część z nich…

#1 20 minut bez tlenu

Według naukowców już 30-180 sekund bez tlenu może prowadzić do utraty przytomności. Po 3 minutach bez dostępu do tlenu w mózgu zaczyna dochodzić do uszkodzeń, a po 10 minutach może dojść do śpiączki. Istnieją jednak pewne metody treningowe, które w konsekwencji pozwalają przetrwać mózgowi bez tlenu przez dłuższy okres czasu. Doskonałym tego przykładem jest Budimir Buda Sobat, który pobił rekord świata pozostając pod wodą bez tlenu przez 24 minuty i 33 sekundy! Pobił w ten sposób rekord należący do Aleixa Segury o 30 sekund. Jedyną rzeczą, jaką obydwoje zrobili przed wejściem do wody, było oddychanie czystym tlenem przez kilka minut.

#2 11 dni bez spania

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile byłbyś w stanie wytrzymać bez spania? Dwa, trzy, a może cztery dni? W 1963 roku 17-letni chłopiec Randy Gardner nie spał  przez 11 dni i 25 minut! Nastolatek przez cały ten czas był aktywny, podczas gdy osoby w jego otoczeniu robiły wszystko, aby ten tylko nie zasnął. Badacze w tym czasie monitorowali, jak tak długi okres bez snu wpływał na zdolności poznawcze chłopca. Zaobserwowali, że w ciągu 11 dni zmysł węchu i smaku znacznie się pogorszył.

Naukowcy wciąż nie przeprowadzili jednak dokładnych badań nad tym, jak długofalowy brak snu może odbić się na naszym zdrowiu. Przyczyną jest fakt, że ciężko jest poprawnie zdiagnozować taką osobę – ktoś może mieć otwarte oczy, podczas gdy mózg danej osoby jest „wyłączony”.

#3 Dni bez wody

Przyjęło się, że człowiek jest  w stanie przeżyć bez wody przez trzy dni. W rzeczywistości wszystko zależy w tym przypadku od takich czynników jak: wiek, aktywność fizyczna i ogólny stan zdrowia. Ponadto jeśli Twoja dieta składa się z produktów bogatych w wodę, w rzeczywistości również ją sobie dostarczasz.

W 1979 roku Andreas Mihavecz przeżył bez wody 18 dni z rzędu. Był przetrzymywany w celi, a odpowiedzialni za niego strażnicy zupełnie o nim zapomnieli. Przeżył dzięki zlizywaniu skroplin ze ścian.

#4 Rola wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy jest częścią organizmu, która jest najczęściej usuwana. Podczas gdy wielu naukowców uważa, że jest on zupełnie potrzebny, biolog Heather Smith zwraca uwagę na to, że co najmniej 533 gatunków ssaków ma wyrostek robaczkowy, co potwierdza jego znacznie. Przechodząc już do rzeczy, wyrostek robaczkowy ma za zadanie chronić nasz układ odpornościowy. Działa na zasadzie przechowywania wielu „dobrych” drobnoustrojów, których organizm używa, gdy jest dotknięty chorobą. Nie ma jednak dowodów na to, że osoby, które pozbyły się wyrostka robaczkowego, są bardziej podatne na choroby.

#5 Dominująca ręka

Blisko 85% ludzi rodzi się z dominującą prawą ręką. Jedna z teorii na ten temat mówi, że lewa półkula mózgowa odpowiedzialna jest za naszą mowę i zdolności ruchowe. Kontroluje również ruch prawej ręki co sprawia, że większość z nas jest praworęczna. Istnieje również teoria, która mówi, że praworęczni byli pierwsi ludzie na ziemi, w związku z czym wszelkie niezbędne im narzędzia były tworzone w taki sposób, aby były do niej dopasowane. Mówi się, że istniał zaledwie niewielki procent ludzi leworęcznych, którzy mieli przewagę w walce.

#6 Ziewanie

Jeszcze do niedawna uważano, że ziewanie dostarcza więcej tlenu do mózgu. Dziś już wiemy, że to nieprawda. Jedna z bardzo popularnych teorii głosi, że podczas ziewania nasz mózg próbuje się rozbudzić. Kolejna teoria mówi, że ziewanie jest oznaką zmęczenia. Ostatecznie badacze nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, co tak naprawdę jest przyczyną ziewania.

#7 Kichanie na widok światła

Kichanie na widok słońca jest częstym zjawiskiem. Zjawiskiem, które najprawdopodobniej dziedziczymy po swoich przodkach. Wciąż nie wiadomo jednak, który gen jest za to odpowiedzialny. Jedna z teorii mówi, że zmiana światła może podrażniać nos, a tym samym wywoływać kichnięcie. Inna teoria mówi z kolei, że ekspozycja na światło słoneczne powoduje łzawienie oczu, co rzutuje również na nos.

#8 Odciski palców

Adermatoglifia, sytuacja gdy dziecko rodzi się bez linii papilarnych, jest niezwykle rzadką przypadłością. Brak linii papilarnych określany jest także „chorobą utrudnień imigracyjnych” ze względu na kłopoty podczas podróży do państw kontrolujących na granicy odciski palców. Jak wspomnieliśmy na początku, na świecie znane są wciąż prawdopodobnie zaledwie cztery przypadki rodzin, których większość członków ma od urodzenia taki defekt. Badania wykazały, że przyczyną takiego stanu jest niewielka mutacja DNA danej osoby. Zastanawiające jest jednak, w jaki sposób dochodzi do owej mutacji, skoro linie papilarne tworzą się w łonie matki. Są już w pełni wykształcone w 24. tygodniu ciąży kobiety i pozostają niezmienione.

#9 Głodówka

W 1966 roku Angus Barbieri nie jadł stałych pokarmów przez kolejne 382 dni – przyjmował wyłącznie herbatę, kawę, wodę i suplementy. Finalnie zrzucił w sumie przez ten okres blisko 120 kilogramów. Przez cały ten czas był pod obserwacją lekarzy.

Choć głodzenie się przez tak długi okres czasu wydaje się być śmiertelnie niebezpieczny, organizm człowieka potrafi się „przeprogramować” i znaleźć alternatywę dla pożywienia. Naukowcy wyjaśniają, że po 8-12 godzinach bez jedzenia nasz organizm zaczyna wykorzystywać zgromadzoną glukozę i aminokwasy do pozyskiwania energii. Idąc tym tropem, osoba z dużą nadwagą prawdopodobnie przeżyje dłużej bez jedzenia niż osoba bardzo szczupła.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: brightside.me
Fotografie: line.17qq.com

Może Cię zainteresować