×

Ludzie, którzy chodzą szybciej, są mniej szczęśliwi? Badacze mają na to swoje uzasadnienie

Jak wynika z przeprowadzonych badań, chodzimy szybciej niż nasi rodzice czy dziadkowie. Zrobienie kolejnych 60 kroków zajmuje nam średnio o sekundę mniej niż zajmowało to osobom w naszym wieku jeszcze 10 lat temu. I choć chód bez wątpienia ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, okazuje się, że może on także powiedzieć wiele o stanie psychicznym danej osoby.

Chodzimy coraz szybciej. Dzieje się tak nie bez powodu

Jak już zostało wspomniane, chód i aktywny tryb życia są niezbędna dla naszego zdrowia. Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej pierwszemu z tych czynników, okazuje się, że jest jednak pewien warunek.

Ciekawe badanie przeprowadził brytyjski naukowiec, profesor Richard Wiseman z uniwersytetu w Hertfordshire. Jego zespół postanowił zmierzyć, w jakim czasie 35 dorosłych osób pokonuje pieszo dystans 18 metrów. Następnie zestawili swoje obliczenia z wynikami takich samych badań z Kalifornii sprzed 10 lat. Wyniki były jednoznaczne. Średnio współczesny mieszkaniec metropolii chodzi o 10 procent szybciej niż zaledwie dekadę temu. Naukowcy zauważyli, że najbardziej pędzą mieszkańcy Madrytu, Kopenhagi i Singapuru, gdzie ludzie maszerują średnio o jedną trzecią szybciej niż 10 lat temu. Eksperci uważają, że szybszy chód może być objawem stresu, co z kolei może mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia, a zwłaszcza stan zdrowia serca.

Richard Wiseman uważa, że wszystkiemu winny jest rozwój technologii. Nastały czasy, kiedy napisaną wiadomość możemy wysłać przy użyciu jednego przycisku, a jeśli adresat nie odpowie w ciągu 10 minut, zaczynamy się zastanawiać, co się dzieje?

Oznaki, które świadczą o tym, że powinieneś zwolnić ze swoim życiem

Wiseman uważa, że istnieją pewne oznaki, które powinny być dla nas sygnałem, że powinniśmy nieco przystopować:

  • mówisz zbyt szybko
  • zawsze kończysz jeść posiłek jako pierwszy
  • jesteś rozdrażniony, kiedy siedzisz przez godzinę bezczynnie
  • pospieszasz innych
  • czujesz się sfrustrowany, gdy ktoś idzie przed Tobą zbyt wolno
  • wychodzisz ze sklepów lub restauracji, gdy dostrzegasz w nich niekoniecznie długą kolejkę

Wielozadaniowość

Robisz kilka czynności na raz? Prowadzisz samochód, rozmawiasz przez telefon, a jednocześnie jesz śniadanie? Pomijając kwestie bezpieczeństwa, psychologowie twierdzą, że nie ma w tym nic złego o ile takie sytuacje nie zdarzają się nagminnie. Problem pojawia się, kiedy tego typu zachowania mają miejsce w naszym życiu częściej. W rezultacie zaczynamy chodzić szybciej, rozmawiać i wykonywać wiele innych czynności jednocześnie. W konsekwencji zaczynamy się stresować, że nie mamy na nic czasu, a to z kolei zaczyna mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Rady od ekspertów

Jeśli zaliczasz się do osób, które wykonują wiele czynności jednocześnie, eksperci mają dla Ciebie kilka wskazówek:

  • stwórz sobie nawyk wychodzenia wcześniej, jeśli stresuje Cię fakt, że możesz spóźnić się do pracy, na spotkanie itd.
  • ustaw sobie priorytety tzn. w pierwszej kolejności rób to, co jest dla Ciebie najistotniejsze. Dopiero jeśli zakończysz określoną czynność, przejdź do następnej
  • ogranicz czas spędzania przed urządzeniami elektronicznymi i pamiętaj, że nie musisz odpowiadać na wiadomości natychmiast. Nie oczekuj również tego od innych. Każdy ma swoje życie

Zauważyłeś, że chodzisz szybciej od swoich rodziców?

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.piqsels.com

Może Cię zainteresować