Kategorie Zdrowie

Lokalizacja bólu brzucha mówi wiele o Twoim stanie zdrowia. Nie ignoruj tych objawów

Ból brzucha może być spowodowany wieloma czynnikami. Znaczenie ma również miejsce, w którym odczuwasz dyskomfort. Palący, tępy, ostry ból lub skurcze w różnych obszarach brzucha mogą wiele powiedzieć o tym, jak obecnie czuje się Twoje ciało. 

Ponieważ brzuch zawiera wiele ważnych narządów i zakończeń nerwowych, istnieje wiele czynników, które mogą powodować ból w różnych miejscach. Niezdrowa dieta, zbyt dużo jedzenia, palenie i niektóre leki mogą powodować wrzody, kamienie żółciowe, a nawet zgagę. Dlatego ważne jest, by zlokalizować ból.

#1 Tępy ból brzucha w górnej części brzucha: Nadmiar gazu

Jeśli masz tępy ból w górnym obszarze swojego żołądka lub brzucha i czujesz się nadęty, może to oznaczać, że masz nadmiar gazu. Możesz także doświadczyć inne objawy: bólu, który przychodzi falami i powoduje puchnięcie żołądka.

Przyczyny: Szybkie jedzenie i połykanie może powodować to nieprzyjemne uczucie. Gazowane napoje, piwo, produkty mleczne i fasola powodują powstawanie nadmiernych gazów w żołądku.

Rozwiązanie: Aby zapobiec temu niewygodnemu stanowi, lepiej jest spożywać mniej produktów wymienionych powyżej. Szybkim rozwiązaniem tego problemu jest pigułka z węglem aktywnym lub pigułka z olejem miętowym.

#2 Ból w dolnej części klatki piersiowej lub w górnej części brzucha: Zgaga

Zgaga (kwaśny refluks) powoduje palący ból w dolnej części klatki piersiowej i górnej części brzucha. Ponadto możesz poczuć pieczenie w gardle i dziwny kwaśny smak.

Przyczyny: Istnieje wiele produktów spożywczych, które mogą wywołać zgagę. Są wśród nich: tłuste i pikantne potrawy, alkohol (zwłaszcza czerwone wino), surowa cebula, czekolada, owoce cytrusowe, kawa i napoje z kofeiną. Ponadto palenie papierosów pogarsza zgagę.

Rozwiązanie: Staraj się nie przejadać – lepiej jeść od 5 do 6 małych posiłków w ciągu dnia, niż 2-3 ogromne posiłki. Ponadto zaleca się noszenie luźnej odzieży, by uniknąć nacisku na brzuch.

#3 Ciężki ból brzucha w górnej części brzucha: wrzody

Wrzody mogą być przyczyną ostrego bólu w górnej części brzucha i okolicy brzucha. Wrzody pojawiają się, gdy wyściółka żołądka jest uszkodzona, mogą też być wywoływane przez silne środki przeciwbólowe. Inne objawy wrzodów to: zmiana apetytu, nudności, krwawe lub ciemne stolce, niewyjaśniona utrata masy ciała, wymioty i ból w klatce piersiowej.

Przyczyny: Częste stosowanie aspiryny, ibuprofenu lub innych leków przeciwzapalnych oraz palenie tytoniu i picie zbyt dużej ilości alkoholu niekorzystnie wpływa na żołądek i powoduje wrzody.

Rozwiązanie: Aby zapobiec owrzodzeniom, zaleca się nie pić więcej niż 2 napojów alkoholowych dziennie i nie mieszać ich z lekami. Należy również ograniczyć środki przeciwbólowe i umyć ręce przed każdym posiłkiem. Bardzo ważne jest spożywanie diety zawierającej produkty pełnoziarniste zmieszane z owocami lub warzywami i rzucenie palenia.

#4 Skurcze i wzdęcia: zespół jelita drażliwego

Jeśli Twój układ trawienny jest wrażliwy, możesz odczuwać skurcze i wzdęcia w okolicy brzucha, a tym samym wywołać zespół jelita drażliwego. W tym przypadku mogą wystąpić 2 możliwe wyniki: albo Twój układ trawienny zacznie działać naprawdę szybko i doprowadzi do biegunki, albo wszystko spowolni i spowoduje zaparcia.

Przyczyny: Nadal nie wiadomo, co powoduje tą przypadłość, ale uważa się, że może to nastąpić z powodu pewnej kombinacji nieprawidłowych ruchów przewodu pokarmowego, zwiększonej świadomości funkcji ciała i zakłócenia komunikacji między mózgiem a przewodem pokarmowym.

Rozwiązanie: W tym przypadku lepiej sprawdzić, na jakie produkty jesteś wrażliwy i zmniejszyć ich spożycie lub całkiem je wyeliminować.

#5 Skurcze i biegunka: zapalenie żołądka i jelit 

Jeśli odczuwasz ostry ból i skurcze w okolicy brzucha, masz wodnistą (zwykle nie krwawiącą) biegunkę, nudności, wymioty, sporadyczne bóle mięśni lub bóle głowy i gorączkę, może to wskazywać na grypę żołądkową.

Przyczyny: Możesz zarazić się zapaleniem żołądka i jelit, jeśli jesz lub pijesz skażoną żywność bądź wodę lub jeśli używasz akcesoriów, ręczników i rzeczy osobistych zarażonej osoby.

Rozwiązanie: Aby zapobiec zakażeniu, należy się zaszczepić, umyć ręce przed jedzeniem, upewnić się, że wszyscy w domu używają osobnych przedmiotów osobistych i dezynfekować twarde powierzchnie.

#6 Łagodny ból brzucha i niestrawność: nietolerancja laktozy

Ból brzucha i wzdęcia są częstymi objawami wskazującymi na nietolerancję laktozy. Może to powodować biegunkę, zwiększony gaz lub zaparcia. Niektóre inne objawy mogą obejmować bóle głowy, zmęczenie, utratę koncentracji, bóle mięśni i stawów, owrzodzenia jamy ustnej i problemy z oddawaniem moczu.

Przyczyny: Zwykle nietolerancja laktozy jest spowodowana niedoborem enzymu jelitowego laktazy. 

Rozwiązanie: Jeśli zauważysz, że nie tolerujesz laktozy, zaleca się stosowanie diety bez laktozy. Chociaż, aby mieć pewność, że nie stracisz wapnia i innych użytecznych składników, które otrzymujemy z produktów mlecznych, spróbuj jeść więcej produktów, takich jak brokuły, jarmuż, tuńczyk, łosoś i produkty wzbogacone wapniem, takie jak mleko sojowe.

#7 Gaz, przewlekła biegunka, wzdęcia: nietolerancja glutenu

Nietolerancja glutenu ma wiele objawów, a najczęstsze to: biegunka, zaparcia, śmierdzące odchody, wzdęcia, bóle brzucha, problemy ze skórą, niewyjaśniona utrata masy ciała i depresja.

Przyczyny: Produkty takie jak chleb, makaron, lub jakiejkolwiek innej żywności zawierającej pszenicy i nieżywnościowych rzeczy z składników na bazie pszenicy  takie jak kosmetyki mogą wywołać te objawy.

Rozwiązanie: Aby kontrolować wrażliwość na gluten, zaleca się unikanie produktów na bazie pszenicy i skonsultowanie się z lekarzem w sprawie możliwych metod leczenia i odpowiednio dobranej diety.

#8 Ciężki ból brzucha w prawej części brzucha i pod ramieniem: Kamień żółciowy

Nie jest łatwo wskazać obecność kamieni żółciowych w ciele. Naprawdę zdasz sobie z nich sprawę, gdy złapie Cię stan zapalny. Znajdują się one wtedy w jednym z przewodów przenoszących soki trawienne z wątroby do jelita cienkiego. W tym przypadku objawami będą: ciężki i nagły ból w prawej górnej części brzucha, gorączka, dreszcze i nudności.

Przyczyny: Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą powodować powstawanie kamieni żółciowych: nadwaga lub otyłość, siedzący tryb życia, ciąża, spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu.

Rozwiązanie: Aby zapobiec tworzeniu się kamieni żółciowych, powinieneś przestrzegać kilku prostych zasad. Nie pomijaj posiłków, kontroluj swoją wagę, jeśli stosujesz dietę – szybka utrata masy ciała zwiększa ryzyko kamieni żółciowych. Ponadto staraj się utrzymać zdrową wagę.

Źródło: brightside.me | Fotografie: www.freepik.com | Miniatura wpisu: freepik.com