×

Limit gości na Wigilii w trosce o nasze zdrowie. Głos zabrał rzecznik Komendanta Głównego Policji

Czy policja będzie kontrolować limit gości na kolacji wigilijnej? Jeśli tak to w jaki sposób? Czy będzie „pukać” do losowo wybranych domów i mieszkań? Czy policjanci będą reagować na zgłoszenia? Głos w tej sprawie w rozmowie z Polską Agencją Prasową zabrał rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Święta inne niż wszystkie

Ten rok zapisze się w historii grubymi, czarnymi literami. Życie milionów osób na całym świecie za sprawą pandemii COVID-19 dosłownie wywróciło się do góry nogami. Ze względów bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującymi na chwilę obecną obostrzeniami w tym roku w święta Bożego Narodzenia z wigilią włącznie wykluczone są spotkania w dużym, rodzinnym gronie. Zgodnie z rozporządzeniem władz na wigilijną kolację możemy zaprosić maksymalnie 5 dodatkowych osób (nie są w tutaj liczone osoby mieszkające na co dzień w danym domu/mieszkaniu).

Stanowisko policji

Głos w sprawie zbliżających się świąt  i obowiązujących przepisów dotyczących limitu liczby gości zabrał rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka. W rozmowie z PAP wyznał, że „policja liczy na samodyscyplinę i wzajemne zrozumienie”.

Nie chcemy przecież mieć do siebie złości w związku z tym, że zaraziliśmy bliskie nam osoby, a zakończyło się to tragicznie

Z wywiadu dowiadujemy się także, że policja ma obowiązek reagować, jeśli otrzyma zgłoszenie dotyczące łamania obostrzeń. Jak często mają miejsce tego typu zgłoszenia?

Takich zgłoszeń otrzymujemy dość dużo, co jest kolejnym przykładem tego, jak wielu naszych obywateli obawia się wirusa… Pamiętajmy, że Policja będzie reagować na każde zgłoszenie dotyczące naruszenia zasad epidemiologicznych, również i w tym zakresie – powiedział Mariusz Ciarka

Czy możemy się spodziewać, że policja „zapuka” do naszego domu w sytuacji, gdy żadne zgłoszenie nie będzie miało miejsca? Rzecznik Komendanta Głównego Policji powiedział, że służby nie planują „specjalnych działań”.

Będziemy zwyczajnie reagować jak na inne zgłoszenia, czy z własnej inicjatywy… Liczymy na odpowiedzialność, samodyscyplinę i wzajemne zrozumienie ze strony osób, które będą spożywały wieczerzę wigilijną, to szczególny rok, rok wielu wyrzeczeń spowodowanych epidemią

Konsekwencje za łamanie obowiązujących obostrzeń

W sytuacji łamania obowiązujących obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemiologicznym policja może nałożyć pouczenie, mandat karny w kwocie do 500 złotych, skierować sprawę do sądu, także sporządzić notatkę do służb sanitarnych, co może skończyć się karą nawet do 30 tys. złotych.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować