Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Fałszywe certyfikaty COVID za 200-300 złotych?! Niedzielski zapowiada zdecydowane działania

Coraz głośniej robi się o lewych paszportach covidowych, którymi handlują m.in. lekarze. W sieci już za 200-300 złotych bez większych problemów można kupić fałszywy certyfikat COVID tylko po to, aby bez przyjęcia szczepionki widnieć w systemie jako osoba zaszczepiona. Pierwsze informacje o oszustwach pojawiły się już w… czerwcu! Teraz minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Faktem zapowiada zdecydowane działania w sprawie fałszywych certyfikatów.

Covid Passport Free Stock Photo - Public Domain Pictures

Lewy paszport COVID – jak działa cały mechanizm?

Wystarczy, że osoba chcąca uzyskać lewy paszport COVID, poda swój numer PESEL. Taka informacja wystarczy, aby lekarz lub pracownik punktu szczepień wpisał daną osobę do systemu jako osobę zaszczepiona. Kwestia wygenerowania certyfikatu COVID jest wówczas już tylko formalnością. Ludzie, którzy decydują się na takie rozwiązanie oszukują w ten sposób samych system, samych siebie, bliskich, a przede wszystkim zwiększają ryzyko szybszego rozprzestrzeniania się wirusa.

lewy paszport covid
Flickr

Minister zdrowia o fałszywych certyfikatach

Problem fałszywych certyfikatów przybiera na sile, dlatego rząd i śledczy podjęli już odpowiednie działania, aby wytropić oszustów. Sprawie przygląda się również ministerstwo zdrowia. Głos w sprawie zabrał już minister zdrowia Adam Niedzielski, który uważa, że „to pojedyncze przypadki medyków oraz hakerów wystawiających certyfikaty osobom, które nie zostały zaszczepione”. Wszelkie incydenty i sygnały, które mogłyby świadczyć o oszustwie, są kontrolowane, a w razie konieczności zgłaszane do prokuratury.

Jeśli okazuje się, że wspólnym mianownikiem dla tych osób, które trafiają do szpitala z zakażeniem, jest jakiś konkretny punkt szczepień, to warto się temu przyjrzeć. To nie musi być wcale oszustwo, ale np. błędy przy podawaniu szczepionki. Będziemy się temu bacznie przyglądać. Biorąc pod uwagę, że mamy jeden z lepszych systemów informatycznych w ochronie zdrowia nasze działania naprawdę są szybkie. Ostrzegam więc wszystkich kombinatorów. W naszym systemie, jak w internecie, nic nie ginie – ostrzega Niedzielski

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: www.flickr.com