×

Tych leków nie należy spożywać po godzinie 18. Mogą powodować bezsenność

Leki jakie zażywamy nie mają obojętnego wpływu na nasz organizm i cykl dobowy. Niektóre subdtancję nie powinny być przyjmowane po godzinie 18, gdyż mogą powodować problemy ze snem. Jeżeli więc chcemy przespać bez problemu całą noc powinniśmy skonsultować z lekarzem o której godzinie powinniśmy przyjąć ostatnią dawkę leku.

To o której godzinie przyjmujesz dany lek może mieć ogromny wpływ na rytm okołodobowym

źródło: canva

źródło: canva

Pewne leki i suplementy diety mogą sprawić, że będziemy niespokojni lub pobudzeni. Dlatego ważne jest, aby zapytać lekarza o najlepszą porę dnia na ich przyjmowanie — radzi dr Jacob Hascalovici, neurobiolog, neurolog i specjalista od leczenia przewlekłego bólu z Montefiore Medical Center w Nowym Jorku w rozmowie z serwisem eatthis.com.

Specjaliści zwracają uwagę na to, że niektórych leków nie powinno się przyjmować w godzinach wieczornych, gdyż mogą powodować bezsenność. Do tego rodzaju preparatów zależą na przykład kortykosteroidy przepisywane na stany zapalne i łagodzenie bólu.

źródło: canva

źródło: canva


Do listy leków, których nie powinno stosować się po godzinie 18 zaliczają się również glukozamina i chondroitynę znajdujący się w lekach przeciwbólowych.

„Oba suplementy są składnikami chrząstki i mogą pomóc spowolnić proces niszczenia chrząstki w stawach. Efektem ubocznym tych suplementów może być jednak bezsenność, a także bóle głowy” — mówi dr Hascalovici.

Kolejnym preparatem jest lek przepisywany na depresję zawierający selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Powoduje on bowiem pobudzenie i może zaburzyć jakość snu.

Nie tylko leki!

źródło: canva

źródło: canva


Nie tylko leki mogą negatywnie wpłynąć na jakość naszego snu, ale również suplementy które zażywamy. Preparaty witaminowe często przyjmujemy na własną ręką, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Niektóre z nich mogą zawierać kofeinę, zieloną herbatę lub inne składniki które dodają energii i pobudzają nasz organizm.  Łatwo się domyślić, że to może skutkować problemem z zaśnięciem.

Jeżeli więc miewasz problemy z zaśnięciem lub mimo odpowiedniej długość snu budzisz się zmęczony, być może powinieneś zwrócić uwagę na leki które przyjmujesz. Najlepszym tego rozwiązaniem będzie skonsultować to ze swoim lekarzem.

Źródła: www.medonet.pl

Może Cię zainteresować