Kategorie StomatologiaUrodaZdrowieZęby

Lekarze zachęcają do przechowywania zębów mlecznych dzieci. Kiedyś mogą się im przydać

Czy pamiętasz moment, kiedy wypadł Ci pierwszy ząb mleczny? Podczas gdy dla niektórych było to bardzo przykre doświadczenie, inni nie mogli się go doczekać, bo wiedzieli, że Wróżka Zębuszka będzie miała dla nich prezent. Co więcej, niektórzy rodzice zamiast wyrzucić ząb swojego dziecka do kosza, zatrzymywali go. I choć może wydawać się to dziwne, okazuje się, że jest kilka powodów, dla których takie rozwiązanie wydaje się mieć sens.

Dlaczego warto przechowywać zęby mleczne swoich dzieci? Chodzi o komórki macierzyste

Rodzice mogą przechowywać zęby mleczne swoich dzieci ze względu na ich zdrowie. Naukowcy zalecają przechowywanie zębów, aby w przyszłości możliwe było wydobycie z nich komórek macierzystych. Jak się okazuje, owe komórki mogą nawet uratować życie danej osoby.

Przechowywanie zębów mlecznych
Flickr

Co to są komórki macierzyste?

Ciało ludzie to skupisko niezliczonej liczby komórek. Komórek, które podzielone są na 3 różne grupy, z których każda pełni odrębną funkcję. Komórki macierzyste to rodzaj pierwotnych, podstawowych, nie wyspecjalizowanych jeszcze komórek, z których zbudowane są tkanki. Do ich właściwości zaliczamy m.in. szybką samoodnowę, a przede wszystkim zdolność do przekształcania się w inne typy komórek. Komórki macierzyste można pobierać z krwi pępowinowej podczas porodu, szpiku kostnego. Możliwe jest również wyseparowanie ich z krwi obwodowej i wspomnianych wcześniej zębów.

Przechowywanie zębów mlecznych
Imgur

Komórki macierzyste z zębów

Warto pamiętać, że komórki macierzyste można pobierać również z zębów i to najlepiej z zębów mlecznych – ilość komórek macierzystych maleje wraz z wiekiem (w przypadku zębów stałych, ważne jest, by były zdrowe). Należy jednak pamiętać, że aby można było wykorzystać do tego zęby, muszą być odpowiednio przechowywane. Pacjent w tym celu otrzymuje z banku komórek macierzystych specjalny pojemnik, w którym umieszczany jest usunięty ząb. Następnie, po odpowiednim opracowaniu w laboratorium, komórki zamrażane są w temperaturze około -190℃ na okres nie dłuższy niż 25 lat – niewykluczone, że w przyszłości ten czas ulegnie wydłużeniu. Kiedy zachodzi taka potrzeba, komórki są rozmrażane i wykorzystywane.

Przechowywanie zębów mlecznych
Reddit

Zastosowanie komórek macierzystych

Jak już wspominaliśmy, komórki macierzyste mogą zastąpić dowolny, inny rodzaj komórek w ciele człowieka, m.in. komórki rakowe. Są także powszechnie wykorzystywane w kosmetologii. Prowadzone są również badania w celu ustalenia potencjału komórek macierzystych w celu leczenia innych chorób, jak np. zawał serca.

Co myślisz o przechowywaniu zębów mlecznych swojego dziecka? Jesteś zwolennikiem takich rozwiązań czy raczej Ci do nich daleko?

Źródła: brightside.me