Kategorie Zdrowie

Lekarze apelują, aby nie wyrzucać zębów mlecznych dzieci. Mogą później uratować życie

Utarta pierwszego zęba u to coś w rodzaju rytuału dla dzieci na całym świecie. Jest to oznaką dorastania i tego, że stają się coraz większe. Dla wielu dzieciaków oznacza to również wizytę „zębowej wróżki” i małego upominku pod poduszką.

Ale co zrobić z zębem zamienionym na prezent? Niektórzy trzymają je na pamiątkę, a inni po prostu wyrzucają. Jednak pewnie nigdy się nie zastanawiałeś, co można zrobić z zębem dziecka.

Otóż jak się okazuje, można zrobić całkiem sporo. Badania przeprowadzone w 2003 roku wykazały, że mleczaki są bogatym źródłem komórek macierzystych. Oznacza to, że w późniejszym czasie, jeśli dziecko potrzebuje tkanki zastępczej z jakiegokolwiek powodu, z dziecięcego zęba takie właśnie komórki mogą zostać wyhodowane. Niesamowite!

Przechowanie zęba może w przyszłości uratować życie twojego dziecka i pomóc w leczeniu rozmaitych dolegliwości.

zęby (3)
wikimedia

Kultury na całym świecie mają własne tradycje z udziałem dziecięcych zębów. Najbardziej znana jest ta o „zębowej wróżce”. W kulturze nordyckiej ząb dziecka przynosi szczęście. Jak się okazuje tak właśnie jest. Może nie jest to szczęście w rozumieniu magicznym, ale współczesna medycyna ma zdumiewające zastosowanie w leczeniu dzięki niepozornym zębom.

zęby (4)
flickr

Dzięki badaniom z 2003 roku, ustalono, że zęby dziecka zawierają komórki macierzyste, które zachowują się po wypadnięciu. Zachowany ząb może być pomocny w leczeniu nawet wiele lat po jego utracie.

zęby (2)
flickr

Więc zamiana zęba na mały podarunek dla dziecka się opłaca! Dzięki temu masz możliwość wyhodowania wszelkiego rodzaju tkanek począwszy od komórek sercowych po komórki mózgowe.

zęby (1)
flickr

Pamiętaj jednak, że ząb dziecka musi być świeży. Jak wszystko, komórki macierzyste tracą swoją moc z upływem czasu. Najprościej będzie schować zęby w pudełku, z którego nie będą wyciągane.

zęby (6)
flickr

Zęby możesz również wysłać do specjalnych laboratoriów, gdzie są bezpiecznie przechowywane. Komórki macierzyste pozostają nienaruszone, a w późniejszym czasie w razie potrzeby są wysyłane do lekarza.

zęby (5)
flickr

Możesz przyczynić się do tego, że więcej rodziców dowie się o tej ważnej sprawie. Proszę, udostępnij ten wpis znajomym – być może spodziewają się zębowej wróżki 🙂

Źródło i fotografie: littlethings.com