×

Lek stosowany w terapii anemii może zapobiec próchnicy. Potwierdzają to badania kliniczne

Nie cierpisz wizyt u dentysty lub najzwyczajniej w świecie unikasz gabinetów stomatologicznych, bo boisz się bólu? Być może już niedługo nie będziesz się musiał obawiać, bowiem próchnicy będzie można zapobiec w łatwy, bezbolesny sposób. Potwierdzeniem tych słów mają być przeprowadzone badania kliniczne.

Reklama

Gritted teeth black and white vector illustration | Public domain vectors

Lek stosowany w terapii anemii może zapobiec próchnicy

Ciekawego odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Pensylwanii i Uniwersytetu Indiany. Wykazali, że nanocząsteczki zmniejszają rozwój płytki nazębnej i niszą bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy.

Badacze wykorzystali związek opracowany do leczenia anemii, ferumoxytol, czyli cząsteczki tlenku żelaza pokryte cząsteczkami cukrów. Naukowcy wykazali, że stosowanie wspomnianego związku w połączeniu z wodą utlenioną cztery razy dziennie bardzo skutecznie zapobiega rozwojowi płytki nazębnej i i rozwojowi bakterii powodujących próchnicę. Potwierdziły to trwające dwa tygodnie badania kliniczne.

Reklama

Przebieg badań

Badanych podzielono na trzy grupy. Każda grupa stosowała różną kombinację środków. Pierwsza stosowała ferumoxytol w połączeniu z wodą utlenioną, druga sam ferumoxytol z tą różnicą, że został on wcześniej pozbawiony cząsteczek tlenku żelaza, a trzecia zwykłą wodę. Aby nie doprowadzić do potencjalnego uszkodzenia zębów, badani nosili specjalne nakładki na zęby, które zostały wykonane z naturalnego szkliwa. W celu uzyskania jak najbardziej wiarygodnych i realistycznych wyników, cztery razy dziennie nanoszono na nakładkę roztwór z cukru. Co się okazało?

Najlepsze efekty dał ferumoxytol zawierający żelazo w połączeniu z wodą utlenioną. Takie połączenie znacznie ograniczyło powstawanie płytki nazębnej i ilość „złych” bakterii w jamie ustnej, a zwłaszcza bakterie Streptococcus mutans, które powodują próchnicę. Nie zauważono natomiast wpływu na inne bakterie zamieszkujące jamę ustną.

Reklama

Jak to wytłumaczyć?

Naukowcy nie mają jednoznacznej odpowiedzi. Biorą pod uwagę trzy scenariusze.

  • Pierwszy scenariuszmówi, ze rozkład wody utlenionej zachodzi w kwaśnym środowisku sprzyjającym rozwojowi bakterii, podczas gdy aktywny tlen móże je uszkodzić.
  • Drugi scenariusz mówi, że ferumoxytol rozkłada również cukry, które stanowią „tkankę łączną” płytki nazębnej.
  • Trzeci scenariusz mówi, że ferumoxytol wiąże się z receptorami na powierzchni S. mutans i ułatwia ich zniszczenie

To pierwsze badanie kliniczne, które dowiodło skuteczności nanozymów w walce z chorobą. Jeśli takie rozwiązanie zostanie wprowadzone na rynek jako sposób na zapobieganie próchnicy, byłby to pierwszy celowany lek zapobiegający rozwojowi próchnicy.

Próchnica wśród Polaków

Z badań przeprowadzonych w latach 2016-2019 wynika, że stan zębów Polaków uległ poprawie – zmniejszyła się częstość próchnicy. Niestety, wiele wskazuje na to, ze pandemia COVID-19 odwróciła ten trent. Badania przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku przez Medicover Stomatologia podają, że 68% pacjentów z 2020 roku wymagało leczenia przynajmniej jednego zęba, 41% pacjentów z niego zrezygnowało, a 82% wymagało wypełnienia ubytków z powodu próchnicy.

Reklama

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Reklama
Źródła: penntoday.upenn.edu, pubs.acs.org, www.nature.com, www.medonet.pl
Fotografie: www.pxfuel.com

Może Cię zainteresować

Reklama