×

Lek stosowany w leczeniu Alzheimera, może skutecznie pomóc w naprawie zepsutych zębów

Być może już niedługo ubytki w zębach będzie można wyleczyć o wiele szybciej, w dodatku bez plombowania. Myślicie, że to niemożliwe? A jednak, okazuje się, że lek, który przeszedł pierwszą fazę testów na chorobę Alzheimera – Tideglusib – inhibitor enzymu GSK-3, powoduje także odrost zębiny.

Już niedługo wypełnianie dziur w zębach sztucznymi substancjami może stać się przeszłością.

Na łamach czasopisma Scientific Reports zostały opublikowane wyniki najnowszych badań naukowców z King’s College w Londynie. W czasie przeprowadzania eksperymentu naukowcy chcieli sprawdzić, czy istnieje sposób na to, aby pobudzić komórki macierzyste miazgi zębowej do samoregeneracji.

Okazało się, że jest to możliwe właśnie z pomocą Tideglusibu.

Danny Garza the Dentist

Zazwyczaj, gdy nasz ząb zostaje uszkodzony, tworzy się cieniutka warstwa, która ochrania uszkodzone miejsce. Jest ona jednak niewystarczająca do zasklepienia całego ubytku. Dlatego dentyści zmuszeni są do używania sztucznych substancji. Każdy zainteresowany tematem doskonale wie, że nie są to rozwiązania na zawsze – zdarza się np., że plomba wypadnie.

Tooth infection

Jednak londyńskie badanie przeprowadzone na myszach daje nadzieję na znalezienie o wiele lepszego i przede wszystkim trwałego rozwiązania.

Ubytki w zębach gryzoni zabezpieczono specjalnymi gąbkami kolagenowymi nasączonymi Tideglusibem. Okazało się, że po kilku tygodniach zniszczenia w ich zębach nie tylko się nie powiększały, ale zaczęły wypełniać się naturalnymi tkankami. Gąbki stopniowo się rozkładały ustępując tym samym miejsca powstającym na nowo warstwom zębiny.

Miejmy nadzieję, że to nowoczesne rozwiązanie okaże się na tyle bezpieczne, że już wkrótce trafi do gabinetów stomatologicznych, a my już nie będziemy mieć problemu z wypadającą lub źle dopasowaną plombą.

Wszystko brzmi bardzo obiecująco…

Może Cię zainteresować