×

Naukowcy z Barcelony stworzyli lek na raka piersi. Jego skuteczność jest naprawdę obiecująca

Naukowcy z Barcelony stworzyli lek na nowotwór piersi. Dotychczasowe wyniki badań są bardzo optymistyczne. Według danych farmaceutyk powstrzymał raka u 75% badanych kobiet.

Naukowcy z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie poinformowali media o dużym przełomie w badaniu.

źródło: canva

źródło: canva

Od dłuższego czasu pracowali nad stworzeniem leku na nowotwór piersi. Jego skuteczność jest bardzo obiecująca, a co więcej może również pomóc w leczeniu jednej z najbardziej agresywnych odmian raka piersi.

Lek nosi nazwę Trastuzumab Deruxtecan i jest podawany dożylnie. Naukowcy mechanizm jego działania określają mianem „konia trojańskiego”. Preparat wnika bezpośrednio do komórek nowotworowych niszcząc je od środka, nie uszkadzając przy tym innych komórek oraz procesów obronnych organizmu.

Obecnie lek jest w trakcie badań klinicznych, które są bardzo obiecujące. Dotychczasowe analizy ujawniły, że preparat pomógł zahamować rozwój choroby w 75,8 proc. przypadków. Dla przykładu wskaźnik skuteczności dotychczasowych metod leczenia wynosił zaledwie 34,1 proc.

źródło: canva

źródło: canva

Niezaprzeczalnym plusem nowego lek jest to, że może działać również w przypadku jednego z najbardziej agresywnych odmian nowotworu, który powoduje przerzuty do innych organów. U pacjentek, u których go zdiagnozowano wydłużył się czas bez nawrotu choroby do 12 miesięcy.

Naukowcy twierdzą, iż istnieje 16 proc. prawdopodobieństwo na całkowite wyleczenie nowotworu piersi wykorzystując w tym celu Trastuzumab Deruxtecan.

Świadomość istoty badań wśród kobiet rośnie. Coraz więcej Polek wykonuje regularnie badania piersi. Mimo to, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Według statystyk stanowi 23 proc. wszystkich zachorowań na nowotworu i odpowiada za 14 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych u Polek. Może dawać przerzuty do węzłów chłonnych oraz narządów wewnętrznych.

Jego najczęstszymi objawami są:
– asymetria piersi,
– wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej,
– zaczerwienienie i napięcie skóry na piersiach,
– jednostronny wyciek z brodawki,
– ból w okolicy piersi.

Jeżeli zauważyłaś u siebie, któryś z objawów udaj się do na kontrolne badania lekarskie.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować