×

Wynaleziono potencjalny lek na raka jelita grubego. To prawdziwy przełom w medycynie!

Naukowcy z Nowego Jorku rok temu rozpoczęli badanie na 18 uczestnikach ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego. Lek który im podawano zszokował badaczy swoją skutecznością. W przeciągu roku wyleczył praktycznie każdego uczestnika tego badania. Daje to wielką nadzieję dla innych pacjentów.

Nowy lek na nowotwór jelita grubego

Dostarlimab to lek, który został już zatwierdzony do leczenia raka endometrium w Wielkiej Brytanii. Rozpoczęto badania, które miały by wykazać czy lek ten działa również w przypadku nowotworu jelita grubego. Chociaż próba była niewielka, bo liczyła uczestników wynosiła zaledwie 18 pacjentów to naukowcy uważają, że jest to potencjalne lekarstwo na jeden z najgroźniejszych nowotworów.

Jest jednak pewne uwarunkowanie co do stosowania tego leku, gdyż może być stosowany jedynie przez osoby, u których występuje mutacja genetyczna w guzie, którą mieli wszyscy uczestnicy badania. Mimo wszystko po roku od zakończeniu badań u każdego z 18 uczestników nowotwór przeszedł w stan remisji, a lekarze nie byli w stanie znaleźć oznak raka w ich ciele. To prawdziwy przełom.

źródło: dailymail

źródło: dailymail

To naprawdę ekscytujące. Myślę, że to wielki krok naprzód dla pacjentów. – mówi Dr Luis Diaz- Obecnie badamy, czy ta sama metoda może pomóc na inne nowotwory, w przypadku których leczenie często zmienia życie. Obecnie rekrutujemy pacjentów z rakiem żołądka (żołądka), prostaty i trzustki.” – dodał.

Jak działa ten lek?

Dostarlimab to rodzaj immunoterapii zwanej przeciwciałem monoklonalnym. Przyłącza się do białka na powierzchni komórek rakowych i pomaga w ten sposób ciałom odpornościowym rozpoznać wadliwą komórkę. Lek podawany jest przez kroplówkę wprost do żyły. Może wywoływać skutki uboczne w postaci wysypki, suchości i swędzenia skóry oraz zmęczenia i nudności. Obecnie jest już stosowany w Wielkiej Brytanii w leczeniu około 100 kobiet cierpiących na raka endomerium.

Rak jelita grubego

źródło: canva

źródło: canva

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 18 000 przypadków nowotworu złośliwego jelita. Można stwierdzić, że rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, u mężczyzn i drugim u kobiet. Choroba rozwija się powoli i rozpoznawana jest najczęściej u osób po 50 roku życia. Objawy zależą od tego gdzie zlokalizowany jest guz i jaki jest jego stopień zaawansowania. We wczesnych stadiach symptomy są dość niespecyficzne i mogą przybierać postać bólu brzucha oraz wzdęć. Natomiast większość pacjentów z rakiem jelita grubego nie zgłasza się od razu do lekarza gdyż objawy są podobne do innych dolegliwość związanych z układem pokarmowym. Do najczęstszych dolegliwości zalicza się”

– ból brzucha,
– nieregularne wypróżnienia,
– krew w stolcu,
– przewlekłe zmęczenie,
– utrata masy ciała.

Najczęściej wykorzystywanymi metodami leczenia są: operacyjne usunięcie zmiany, chemioterapia oraz radioterapia. Duże szanse na wyleczenie daje odpowiednio wczesne wykrycie pierwszych objawów choroby. Dlatego nie należy lekceważyć symptomów i jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty.

Źródła: www.dailymail.co.uk

Może Cię zainteresować