×

Można zapobiec rozprzestrzenianiu się nowotworu w organizmie. Nowy sposób jest przełomem

Ile razy słyszeliście, że naukowcy odkryli lek na zwalczenie nowotworu? Ja wiele razy… Jednak na tym kończyły się doniesienia. Dlaczego tak się dzieje, musimy odpowiedzieć sobie sami, ale po najnowszych badaniach jest nadzieja, że w końcu się coś zmieni!

Badacze z z University of Minnesota dokonali odkrycia, które może przynieść przełom w tej nierównej dla człowieka walce z nowotworami

Uczeni są zdania, że znaleźli sposób, by zatrzymać komórki rakowe. Twierdzą, że uniemożliwi to zaatakowanie całego organizmu.

Jak większość z nas wie, komórki rakowe poruszają się po organizmie według określonego porządku

Przypomina to ruch na drodze. Komórki nowotworowe przemieszczają się w obrębie zmienionej tkanki rakowej i przedostają się do naczyń krwionośnych, dzięki czemu dostają się do innych narządów. I tak oto rozprzestrzeniają się po całym ciele.

Chorzy mają dużą liczbę tego typu dróg w swoich guzach i mają mniejsze szanse na wyleczenie. Do tej pory naukowcy nie widzieli jednak w jaki sposób komórki rakowe rozpoznają wzorce ruchu. I właśnie to wykazało najnowsze badanie!

Naukowcy stworzyli specjalne laboratorium, które naśladowało warunki panujące w guzie

Do eksperymentu wykorzystali model raka piersi. To naprawdę napawa nadzieją! Naukowcy za pomocą leków zablokowali mechanizm, który wprawiał komórki rakowe w ruch. Gdy już to zrobiły, ku zdziwieniu wszystkich, komórki zmieniły sposób poruszania się.

„Komórki rakowe są bardzo podstępne. Nie spodziewaliśmy się, że komórki zmienią swój ruch.” – mówi jeden z przeprowadzających badanie, profesor inżynierii biomedycznej Paolo Provenzano

„To zmusiło nas do zmiany taktyki – trzeba było zaatakować jednocześnie oba rodzaje ruchów. To prawie tak, jak zniszczyć GPS tych komórek – w efekcie nie będą mogły odnaleźć właściwej drogi. I rzeczywiście, działanie to zatrzymało ekspansję nowotworu. Po prostu zostały tam gdzie były i się nie ruszały.” – wyjaśnił.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że aż 90% zgonów związanych z nowotworami jest spowodowany przerzutami

Ta liczna jest przytłaczająca, a powyższy eksperyment napawa nadzieją. Zmutowane komórki z łatwością rozprzestrzeniają się po organizmie, atakując nowe narządy.

Jeżeli specjalistom uda się zapanować nad migracją tych komórek, na pewno w końcu usłyszymy, że ktoś wyzdrowiał

Badacze chcą teraz przetestować swoje odkrycie na zwierzętach. Są również ciekawi, jak zachowają się komórki rakowe innych rodzajów nowotworów, np. raka płuc.

Jednak dopiero za kilka lat naukowcy zamierzają podjąć się badań na ludziach

Nie wiem jak takie informacje działają na Was, ale dla mnie jest to ogromna nadzieja. Niestety, badania, które są czasochłonne wymagają od nas jeszcze cierpliwości, ale może warto?

Co o tym myślisz? Wierzysz w to, że uda się kiedyś znaleźć lekarstwo, które pokona nowotwór? A może masz inne zdanie na ten temat? Podziel się nim w komentarzu na Facebooku.

Może Cię zainteresować