Kategorie Dieta i odchudzanieZdrowie

Stosują lek na cukrzycę, żeby schudnąć. Lekarze ostrzegają przed konsekwencjami takich praktyk

W ostatnim czasie zrobiło się naprawdę głośno o lekach zawierających substancję czynną o nazwie semaglutyd. Według pewnych źródeł specyfik ten może pomóc osobom otyłym zrzucić prawie jedną piątą masy ciała. Plotki donoszą, że nawet Kim Kardashian stosowała zastrzyki z semaglutydem by zmieścić się w sukienkę Marilyn Monroe.

Semaglutyd – co to jest i jak działa?

źródło: canva

Semaglutyd jest substancja czynną leku o nazwie Ozempic. Farmaceutyk dostępny jest w postaci roztworu do wstrzyknięć. Na rynku polskim dostępny jest jeszcze jeden preparat z semaglutydem występujący pod postacią tabletek. Semaglutyd, to odpowiednik ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1, czyli hormonu odpowiadającego między innymi za procesy powodujące opóźnienie opróżniania żołądka, a w konsekwencji hamowanie apetytu i zwiększenie uczucia sytości. Lek ten stosuje się u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. Należy jednak podkreślić, że na dzień dzisiejszy farmaceutyk nie posiada wskazań do stosowania w leczeniu otyłości.

Mimo to wiele osób na swoich portalach społecznościowych, w tym oczywiście TikToku, dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi, że stosowaniem semaglutydu. Lek ten został okrzyknięty wielkim przełomem, pomagając ludziom, zrzucić prawie jedną piątą wagi. Jego działanie polega na zmniejszaniu apatytu do tego stopnia, że osoby go stosujące zapominają o jedzeniu.

Niektóre źródła spekulują na temat tego czy Kim Kardashian stosowała semaglutydu, aby schudnąć do sukienki Marilyn Monroe na uroczystą MET galę.

View this post on Instagram

A post shared by Kim Kardashian (@kimkardashian)

W wywiadzie dla magazynu Vogue celebrytka zdradziła, że schudła 7 kilogramów w ciągu trzech tygodni, by zmieścić się w sukienkę, która kiedyś należała do Marilyn Monroe. W związku z tym zaczęły pojawiać się plotki czy gwiazda w tym celu użyła semaglutydu. Pewien amerykański magazyn, opublikował dane, które sugerują, że celebryci z Hollywood regularnie stosują ten specyfik, aby zachować szczupłą sylwetkę.

Zespoły stylistów dla celebrytów zaakceptowały zastrzyki jako część rytuałów pielęgnacyjnych – donosi. Stało się to najgorzej strzeżoną tajemnicą w Hollywood. – możemy przeczytać w magazynie.

Na platformie TikTok powstało kilka nowych hashtagów tj. #ozempic #semaglutide, #wegovy które cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Można powiedzieć, że pował nowych ruch odchudzania z użyciem semaglutydu.

Jednak ma to swoje konsekwencję!

źródło: canva

Fenomenalny sukces leku, doprowadził do gwałtownego wzrostu popytu w Ameryce. To natomiast do wyczerpania zapasów semaglutydu, pozostawiając zdesperowanych pacjentów z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca typu 2, bez niezbędnego leczenia.

Bezprecedensowy popyt przetestował nasze zdolności produkcyjne. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu. Mamy obawy co do nieuregulowanych stron internetowych, które odsprzedają lek po zawrotnych cenach, ponieważ istnieje zysk do osiągnięcia. – wyznaje w rozmowie z The Mail on Sunday producent semaglutydu Novo Nordisk UK

Lekarze wspominają o pacjentach, którzy musieli odstawić lek, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie mogli go zdobyć. Jedna z pacjentek z poważnymi problemami zdrowotnymi przyznaje, że jest w naprawdę ciężkiej sytuacji.

To niesprawiedliwe, jeśli ten niedobór jest spowodowany przez szczupłe kobiety, które biorą lek tylko z próżności. Potrzebuję tego ze względów zdrowotnych. – tłumaczy zdesperowana pacjentka

Profesor le Roux ostrzega, że ​​ci, którzy biorą to w pogoni za szczupłą sylwetką, mogą później tego żałować.

Po odstawieniu leku następuje efekt odbicia. Naturalne poziomy GLP-1 będą niższe, co oznacza, że ​​pacjenci będą bardziej głodni i grubsi niż wcześniej. Ten lek nie sprawi, że ktoś będzie chudy – to lek na otyłość. – wyjaśnia specjalista.

Źródła: www.dailymail.co.uk