×

Lecznicze właściwości lubczyku. Wiedziałeś, że to naturalny afrodyzjak?

Lubczyk w polskiej kuchni najczęściej używany jest do przyprawiania potraw. Dzięki swojemu aromatowi idealnie sprawdza się jako dodatek do zup i sosów. Ale czy zdawałeś sobie sprawy, że jest również naturalnym lekarstwem na różne dolegliwości?

Jego „korzenie” wywodzą się z Afganistanu i Iranu. Zyskał również uznanie w innych państwach, a szczególnie przypodobali go sobie średniowieczni benedyktyni. W Polsce lubczyk jest powszechnie dostępny i równie chętnie używany jako dodatek do potraw.

źródło: canva

źródło: canva

Lecznicze właściwości lubczyku

Największą moc składników odżywczy będzie miał wywar z korzenia lubczyku. Sprawdzi się idealnie w schorzeniach dróg moczowych, niewydolności nerek oraz przy problemach skórnych. Przetwory z tej rośliny wykorzystuje przy bolesnych okresach menstruacyjnych. Ponadto lubczyk pobudza krążenie krwi, działa wiatropędnie i wykrztuśnie. Dodatkowo uważany jest za naturalny afrodyzjak pobudzający popęd seksualny.

Lubczyk w kuchni

źródło: youtube

źródło: youtube

Roślina ta dzięki swoim walorom smakowym sprawdza się do doprawiania zup, szczególnie pomidorowej i rosołu. Lubczyk używa się do sałatek, ciemnych sosów oraz dań mięsnych tj. baranina, królik czy drób.

Przepis na lubczyk w słoiku

Aby wykorzystać drogocenne właściwości tej rośliny przez cały rok, można przygotować zimowe przetwory z jego udziałem. Oto przepis na lubczyk w słoiku:

Składniki:
– 2 pędy lubczyku,
– 3 łyżeczki soli,
– ok. 300 ml dobrej jakości oliwy z oliwek.

Przygotowanie:

źródło: youtube

źródło: youtube

Pędy dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i suszymy ręcznikiem papierowym. Następnie wkładamy do wysokiego naczynia i przy użyciu blendera drobno siekamy roślinę. Dodajemy sól i układamy warstwami w słoiku, po czym każdą warstwę polewamy łyżką oliwy. Na koniec szczelnie zakręcamy słoik i pasteryzujemy przez 10-15 minut. Po upływie tego czasu odstawiamy słoiki do góry dnem do ostygnięcia. Tak przygotowany lubczyk przechowujemy w ciemnym i suchym miejscu.

Źródła: wybieram-zdrowie.com

Może Cię zainteresować