Kategorie NowotworyZdrowie

Mamy nową metodę leczenia raka jelita grubego. Jest skuteczna nawet w ostatnim stadium choroby

Jeszcze nie tak dawno temu osoby cierpiące na raka okrężnicy z przerzutami (w ostatnim stadium choroby) przeżywały maksymalnie kilka miesięcy. Dziś, dzięki nowym metodom leczenia, można wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat. Stosowanie tzw. terapii sekwencyjnej stwarza możliwość wydłużenia zarówno przeżycia całkowitego, jak i czasu wolnego od progresji choroby.

Rak jelita grubego określony mianem choroby cywilizacyjnej

Statystyki dotyczące zachorowalności i śmiertelności raka jelita grubego mówią same za siebie. Nowotwory jelita grubego są odpowiedzialne na świecie za 8% zgonów nowotworowych, co stanowi drugą co do częstości przyczynę śmierci wśród wszystkich nowotworów na świecie. To również jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Dziś mówi się o 13 tysiącach osób w Polsce, które umierają rocznie właśnie z powodu nowotworu okrężnicy.

Kluczowe w leczeniu nowotworu jest możliwie jak najwcześniejsza diagnoza. Wczesne stadia raka jelita grubego są w 90 proc. wyleczalne, a wykrycie zmian na wczesnym etapie rozwoju jest możliwe tylko i wyłącznie za pomocą kolonoskopii. Do końca 2021 roku można przeprowadzić to badanie w ramach Programu Badań Przesiewowych. Problem w tym, że wiele osób wciąż bardzo niechętnie poddaje się temu badaniu. Późno wykryty nowotwór często oznacza zaawansowaną postać choroby lub przerzuty, co diametralnie wpływa na efektywność leczenia i znacząco zwiększa ryzyko śmierci.

leczenie raka jelita grubego
Wikimedia Commons

Terapia sekwencyjna. Co dzięki niej zyskujemy?

Na dzień dzisiejszy stosowanie terapii sekwencyjnej stwarza możliwość wydłużenia życia, jak i czasu wolnego od progresji choroby osoby zmagającej się z nowotworem jelita grubego. Sekwencja terapii sekwencyjnej oparta jest na stosowaniu różnych schematów leczenia. Oznacza to, że chorzy pacjenci mają możliwość skorzystania z chemioterapii w tabletkach. Leczenia w formie doustnej, biorąc pod uwagę postać tabletkową, zrewolucjonizowało ten etap postępowania terapeutycznego.

Na przestrzeni lat standard leczenia znacząco się poprawił. Największymi beneficjentami tego są pacjenci, choć dla nas – lekarzy – możliwość zapewnienia chorym leczonym paliatywnie kompleksowej opieki również ma wielkie znaczenie – podkreśla prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz specjalista onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie

W momencie gdy choroba wyraźnie postępuje, onkolog na podstawie profilu molekularnego i genetycznych danych nowotworu podejmuje kolejne działania, które finalnie mają za zadanie wydłużyć życie chorego i poprawić jakość jego życia. W ten sposób zyskiwana jest pewnego rodzaju kontrola nad nowotworem na okres nawet kilkunastu kolejnych miesięcy.

leczenie raka jelita grubego
Flickr

W przypadku gdy organizm pacjenta uodporni się na działanie leków lub dojdzie do toksyczności kumulacyjnej chemioterapii, zostaje on zakwalifikowany do kolejnego etapu leczenia. Najczęściej jest to terapia doustna w formie tabletek (linia II). Terapia doustna w postaci tabletek może być stosowana także w zastosowaniu pozostałych linii leczenia.

_________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: Informacja prasowa