×

Nowy sposób leczenia Alzheimera. To pierwszy sukces w przypadku tej choroby!

Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego udało się przywrócić pacjentom zdolności intelektualne zniszczone przez chorobę Alzheimera. To pierwszy taki sukces w historii pokonania choroby, którą zawsze uważano za nieuleczalną.

Leczenie składa się z programu 36-ciu podejść, obejmującego leki, zmianę diety, suplementy i witaminy, stymulację mózgu pacjenta oraz ćwiczenia. Terapię przetestowano na 10-ciu pacjentach. U każdego z nich zauważono sporo poprawę, u niektórych z nich była ona tak gwałtowna, że pacjenci mogli wrócić do pracy, którą przez chorobę byli zmuszeniu opuścić. Kilku pacjentów posiadało mutację genetyczną, która podnosi szanse zachorowania na alzheimera. Do tego czasu, lekarze uważali, że nie ma sensu przeprowadzać badań związanych z tą mutacją, ponieważ nie ma żadnego medycznego sposobu na zapobieganie rozwojowi tej choroby. Teraz jednak wygląda na to, że można pomóc tym pacjentom. Im szybciej wykryje się taką mutację u człowieka, tym szybciej i skuteczniej będzie można zastosować tą terapię.

„Wchodzimy w nową erę, w której wczesne zdiagnozowanie Alzheimera może okazać się kluczowa dla pokonania choroby.” – mówi prof. Bredesen.

Dzięki leczeniu, biorący udział w badaniu przedsiębiorcą w wieku 69 lat, odzyskał zdolność dodawania w pamięci cyfr oraz bez problemu zapamiętuje teraz co ma zrobić danego dnia. Z kolei 49-letnia kobieta może teraz rozpoznawać twarze swoich bliskich i zapamiętuje słowa.

Mózg osoby chorej na Alzheimera. Daisy Daisy/Shutterstock

Mózg osoby chorej na Alzheimera. Daisy Daisy/Shutterstock

U osoby leczących się zaobserwowano kilkunastoprocentowy wzrost objętości hipokampu (część mózgu odpowiadająca za zapamiętywanie). Mózg także zaczął zużywać więcej glukozy, co znaczy, że zaczął efektywniej pracować.

„Bo to jest tak, jak gdybyśmy mieli nieszczelny dach, w znajduje się 36 dziur, każda terapia z 36-ciu podejść to łata naprawiająca jedną dziurę. Użycie jednej łaty niewiele da, ale użycie wielu naprawia cały dach.” – tłumaczy prof. Dale Bredesen

Wcześniejsze próby leczenia choroby Alzheimera nie przynosiły efektów. Lighthunter/Shutterstock

Wcześniejsze próby leczenia choroby Alzheimera nie przynosiły efektów. Lighthunter/Shutterstock

 

Może Cię zainteresować