×

Uważaj na latające kleszcze! Ich ukąszenie może wywołać boreliozę i choroby skóry

Skrzydlate kleszcze, jak nazywane są strzyżaki jeleni, występują głównie w lasach. Atakują zarówno zwierzęta, jak i ludzi i podobnie do zwykłych kleszczy żywią się krwią. Ich ukąszenia są niebezpieczne!

Źródło: Instagram

Źródło: Instagram

Występowanie

Strzyżak występuje pod kilkoma nazwami, które zależą od regionu. Można go więc spotkać pod nazwą łowik, a także wsza jelenia. Niestety, latające kleszcze występują w całej Polsce, głównie w lasach i atakuja od czerwca, nawet do listopada (w przypadku ciepłej jesieni).

Ataki

Latające kleszcze są bardzo brutalne. Wczepiają się w ciało ofiary, zrzucają swoje skrzydła i piją krew. Są jajorodne, jednak jaja składają tylko na ciałach zwierząt (uważajcie na swoje psy!). Ta forma kleszcza jest bardzo płaska, a przez to tak niebezpieczna dla człowieka, są bowiem w stanie wcisnąć się w każdy zakamarek ciała. Wchodzą do nosa, oczu i uszu, a przez ich haczykowate łapki, które wczepiają się we włosy, ciężko je z siebie zrzucić. W dodatku atakują grupami, a nie pojedynczo!

 

Źródło: Instagram

Źródło: Instagram

Niebezpieczne ugryzienie

Ukąszenia latającego kleszcza są nieodczuwalne, a sam kleszcz nie pozostaje długo w skórze, ten gatunek zachowuje się bardziej jak wszy. Dopiero dzień po ugryzieniu na skórze pojawia się zmiana, zwykle w formie grudki. Jest ona bolesna i swędzi, a na skórze może utrzymać się nawet do 3 tygodni! Ukąszenia kleszczy latających przenoszą bakterie, które mogą wywołać zmiany skórne, zakaźną chorobę anaplazmozę i boreliozę.

Ochrona

Niestety, przed latającymi kleszczami trudno się obronić. Są małe, płaskie i szybkie. Wiadomo tylko, że preferują ciemne kolory, dlatego ubieranie jasnej odzieży może sprawić, że będziemy dla nich mniej atrakcyjni.

Źródło: Freepik

Źródło: Freepik

Uważajcie na spacery po lesie i stosujcie naturalne środki odstraszające kleszcze. Mamy nadzieję, że nigdy nie padniecie ofiarą tego nieprzyjemnego gatunku.

Może Cię zainteresować