×

Latające kleszcze atakują. Lasy Państwowe ostrzegają przed groźnymi owadami

Sezon kleszczy, który w Polsce zaczyna się już od maja i trwa nawet do listopada, trwa w najlepsze. Jedne są bardziej niebezpieczne, ponieważ przenoszą wirusy i bakterie wywołujące niebezpieczne choroby, inne mniej. Do tych najpopularniejszych chorób zaliczamy przede wszystkim kleszczowe zapalenie mózgowe czy boreliozę.

Tymczasem Lasy Państwowe ostrzegają przed… latającymi kleszczami. Jak wygląda latający kleszcz? Jakie są objawy ukąszenia? Czy są równie niebezpieczne jak kleszcze, które są nam wszystkim znane? Czy przenoszą choroby?

Latające kleszcze – co to takiego?

Latające kleszcze lub też kleszcze ze skrzydłami to potoczne określenie strzyżaka jeleniego (sarniego). Owada, który występuje na obszarach o klimacie umiarkowanym, a więc w Europie (w tym również w Polsce), północnych Chinach czy Ameryce Północnej. Choć latające kleszcze pasożytują głównie na jeleniach, sarnach i łosiach, gdzie rodzi m.in. larwy, człowiek także może stać się ich ofiarą. W przeciwieństwie jednak do zwierząt, strzyżaki nie rozmnażają się na ludziach.

Strzyżak jeleni występuje najczęściej w okresie od czerwca do września, choć może być aktywny także później – wiele zależy bowiem o temperatury. Przed strzyżakiem Lasy Państwowe ostrzegały już wielokrotnie.

Ukąszenie owada

Ukąszenia latających kleszczy są nie tylko bolesne, ale także i przede wszystkim groźne. Strzyżaki charakteryzują się tym, że potrafią obsiąść człowieka całymi chmarami. Gryzą, wszczepiają się w skórę, włosy, a nawet wchodzą do nosa czy uszu. Objawem ukąszenia jest najczęściej swędząca grudka, która z czasem może być bolesna. Grudka utrzymuje się zazwyczaj przez 2-3 tygodnie, choć może być widoczna nawet do jednego roku. Ukąszenie może prowadzić także do wtórnej reakcji alergicznej i zaostrzenia objawów.

Czyhające niebezpieczeństwo

Latające kleszcze podobno mogą przenosić bakterię Bartonella schoenbuchensis. Bakterię, która wywołuje nieprzyjemne zmiany na skórze. Niektórzy twierdzą także, że strzyżaki mogą być nosicielami bakterii z rodzaju Anaplasma i Borrelia odpowiedzialnej za chorobę, jaką jest borelioza. Wciąż nie zostało to jednak potwierdzone naukowo.

Jak ustrzec przed strzyżakami?

Strzyżak ze względu na swoją budowę potrafi wcisnąć się praktycznie wszędzie. Przejdzie nawet przez najmniejszą szczelinę. O ile sam materiał naszej odzieży nie ma tutaj większego znaczenia, bo prawdopodobnie nie będzie on stanowił dla strzyżaka większej przeszkody, o tyle kolor już tak. Strzyżaki atakują ciemno ubarwione zwierzęta. Jasna odzież może więc przynajmniej trochę ograniczyć atak owada.

Jak ustrzec się przed kleszczami?

Możliwości jest wiele. Niewątpliwie ogromne znaczenie odgrywa tutaj ubiór, który mamy na sobie podczas przebywania w siedliskach kleszczy. Bluzka z długimi rękawami i czy długie spodnie ze ściągaczami na nogawkach mogą utrudnić przedostanie się pajęczaka na skórę człowieka. Do dyspozycji mamy także specjalne środki odstraszające. Niektóre z nich ze względu na swoją skuteczność zasługują na szczególną uwagę. O jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed kleszczami pisaliśmy już wcześniej.

Latające kleszcze to potoczne określenie dla strzyżaka jeleniego. Owad ten przylatuje, wczepia się w ludzką skórę i pije krew. Jego ukąszenie może być nie tylko bolesne, ale i groźne.

Źródła: warszawawpigulce.pl, www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować