×

Jeden z największych MITÓW dotyczących wina został właśnie obalony. Chodzi lampkę wina dziennie

Utarło się przekonanie, że lampka dobrego wina dziennie, może wyjść nam tylko i wyłącznie na zdrowie. Ba, sami swego czasu pisaliśmy Wam o tym, że lampka wina jeszcze prawdopodobnie nikomu nie zaszkodziła i ma zbawienny wpływ na organizm. Nowe badania rzucają jednak cień na te doniesienia i dowodzą, że nawet taka ilość alkoholu szkodzi.

<a href=Pixabay">

Pixabay

Jeden z największych MITÓW dotyczących wina został właśnie obalony

Badania, których autorką była dr Sarah Hartz, zostały przeprowadzone przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis w stanie Missouri. Naukowcy wykazali, że codzienne picie kieliszka wina wcale nie musi wyjść nam na dobre, a wręcz przeciwnie, może nam zaszkodzić. Podali przy tym inną dopuszczalną dawkę tj. trzy kieliszki wina lub innego napoju alkoholowego tygodniowo.

W badaniu wzięło udział osoby między 18 a 85 rokiem życia – łącznie 340 tys. Amerykanów i 93 tys. osób, które były już leczone w szpitalach. Stan zdrowia uczestników badania obserwowano nieprzerwanie na przestrzeni 12 lat. Tak szeroko zakrojone i długofalowe badania zdają się potwierdzać ich wiarygodność, dlatego warto przyjrzeć się im wynikom nieco bliżej.

<a href=Piqsels">

Piqsels

W sytuacji gdy spożywamy alkohol co najmniej 4 razy w tygodniu, ryzyko przedwczesnego zgonu wzrasta o 20% w porównaniu do osób, które spożywają niewielką ilość alkoholu maksymalnie 3 razy w tygodniu. Nie oznacza to jednak, że alkohol powinniśmy omijać szerokim łukiem i każda jego ilość będzie nam szkodzić. Drink czy lampka wina raz na kilka dni może mieć korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, obniżenie poziomu cukru we krwi, zmniejszenie jej krzepliwości czy zapobieganie zatorom.

Warto dodać, że alkohol pity częściej niż 3 razy w tygodniu, niemal całkowicie lub całkowicie eliminuje wymienione korzyści, a często potęguje również problemy zdrowotne. Liczne badania potwierdzają m.in. rakotwórczy wpływ alkoholu, szczególnie jeśli w rodzinie były już przypadki zachorowań na nowotwory.

No Drinking Symbol Wine - Free vector graphic on Pixabay

Wniosek nasuwa się więc sam. Lepiej zrezygnować z codziennego kieliszka wina do obiadu czy kolacji. Wyjątkiem od tej reguły niech będą maksymalnie 3 dni w tygodniu.

Źródła: zywienie.abczdrowie.pl
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować