Kategorie Zdrowie

Mama produkuje lalki, które pomagają dzieciom niepełnosprawnym zaakceptować samych siebie

Kiedy mówimy o lalkach, często wyobrażamy sobie piękną zabawkę z długimi blond włosami, niebieskimi oczami, uśmiechem przyklejonym do twarzy i długimi nogami. Clare Tawell, mama i producent zabawek, która mieszka na co dzień w Wielkiej Brytanii, poszła jednak w zupełnie inną stronę. Jej lalki mają jednak niezwykłą moc!

Lalka dla niepełnosprawnej córki

Pomysł na nietypowy biznes zrodził się w głowie kobiety niedługo po tym, jak na świat przyszła jej córeczka. Córeczka, która urodziła się z ubytkiem słuchu. Kochająca mama postanowiła znaleźć dla niej lalkę, która podobnie jak dziewczynka miałaby nosić aparat słuchowy. Bez skutku. Żaden sklep nie sprzedawał ani nie produkował lalek, które wyglądałyby jak córka Clare, Tilly.

W pewnym sensie czułam się tak, jakby brak zainteresowania tworzeniem zabawek dla niepełnosprawnych dzieci był sposobem na zignorowanie ich istnienia. To było tak, jakby jej istnienie nie miało znaczenia, ponieważ nie pasowała do tego, co społeczeństwo określano jako „ normalne ”, więc po co w ogóle istnieć?

Mama produkuje lalki, które pomagają dzieciom niepełnosprawnym zaakceptować samych siebie
Facebook

Clare nie miała czasu ani cierpliwości na to, aby czekać, aż pojawi się ktoś, kto będzie produkował zabawki, których potrzebowała jej 4-letnia wówczas córeczka. Był to przełomowy moment. Moment w którym wpadała na pomysł zaprojektowania pierwszej niepełnosprawnej lalki.

Nie byłam pewna, jak zareaguje moja córeczka. Byłam jednak przekonana, że lalka musi mieć takie same aparaty słuchowe jak moja Tilly. Dziś jestem z siebie bardzo dumna. Kiedy tylko ją zobaczyła, zakochała się w niej bez opamiętania

Facebook

Coraz więcej rodziców prosiło o lalki, które wyglądały jak ich dzieci

Wkrótce po tym, jak Clare skończyła swoją pierwszą lalkę, matki innych niepełnosprawnych maluchów zaczęły prosić o zrobienie lalek, które przypominałyby ich pociechy. Tak ruszyła produkcja kolejnych lalek. Tak powstał sklep “BrightEars”.

Mama produkuje lalki, które pomagają dzieciom niepełnosprawnym zaakceptować samych siebie
Facebook

Z biegiem czasu sklep i projekt Clare rozrósł się z lalek z aparatami słuchowymi do całej gamy lalek, które nie tylko dodają pewności siebie niepełnosprawnym dzieciom, ale także sprzyjają ich integracji poprzez zabawę.

Brightside

Szacuje się, że Clare do tej pory zrobiła już blisko 3000 lalek. Lalek, które pomogły wielu niepełnosprawnym maluchom zaakceptować siebie samych.

Źródła: brightside.me, www.facebook.com
Fotografie: www.instagram.com