×

Jak złagodzić duszności po koronawirusie? Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenia

Przeszedłeś COVID-19, a mimo to wciąż masz duszności? Nie jesteś wyjątkiem. To częsty objaw u ozdrowieńców. Duszności po przejściu koronawirusa potrafią się utrzymywać przez kilka kolejnych dni czy nawet tygodni i potrafią być bardzo uciążliwe. Z tego też powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła przygotować specjalną instrukcję, w której oznajmiła, jak radzić sobie z dusznościami po pokonaniu COVID-19.

Objawy utrzymujące się po zakażeniu COVID-19

Wiele się mówi o komplikacjach zdrowotnych po przebyciu COVID-19. Objawy, które mogą utrzymywać się po przejściu zakażenia SARS-CoV-2, to: duszności, spadek kondycji, utrata sił, częstsze zadyszki czy znacznie groźniejsze zapalenie płuc. Z wszystkich tych objawów najczęstszym wydają się być uciążliwe duszności (zadyszki), które mogą budzić niepokój z powodu problemów z zaczerpnięciem powietrza. Duszności, które mogą pojawiać się podczas wykonywania tak codziennych czynności, jak ubieranie, chodzenie do łazienki czy wykonywania najprostszych prac domowych.

Jak złagodzić duszności po SARS-CoV-2? WHO wydało zalecenia

W związku z tym, że wiele osób skarży się na duszności po przebyciu COVID-19, Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła wydać zalecenia w postaci „wsparcia w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”.

Światowa Organizacja Zdrowia podzieliła się dwiema radami dla osób, które zmagają się z dusznościami po pokonaniu COVID-19. Pierwszą z nich jest zachowanie spokoju. Poddenerwowanie przyśpiesza oddech, co może jeszcze bardziej potęgować dolegliwość. Drugą jest zapoznanie się z technikami, które pozwalają złagodzić niepożądane objawy. Z pomocą przychodzi tutaj 5 pozycji łagodzących duszności. Warto wypróbować je wszystkie i wybrać tę, w której oddycha się najłatwiej. W ulotce czytamy również, że jeśli żadna z wymienionych pozycji nie przyniesie rezultatów (duszności się nie zmniejszą) lub co gorsza duszności się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem.

Pozycje zostały opisane poniżej:

  1. Ułożenie na boku z podparciem – połóż się na kanapie z lekko ugiętymi nogami. Głowa i szyja powinny być podparte poduszkami.
  2. Pozycja siedząca z pochyleniem do przodu – usiądź przy stole i pochyl górną część tułowia opierając głowę i szyję na znajdującej się na stole poduszce (może być bez użycia poduszki). Przedramiona powinny w tym czasie spoczywać luźno obok głowy.
  3. Pozycja siedząca z pochyleniem – usiądź na krześle i pochyl tułów. Łokcie powinny spoczywać na kolanach lub podłokietnikach.
  4. Pozycja stojąca z pochyleniem i podparciem – pozycja stojąca lub siedząca Ci nie służy? Spróbuj tej propozycji. W pozycji stojącej pochyl się co przodu i oprzyj dłonie o parapet lub inny przedmiot tak, aby Twoje ramiona były ugięte mniej więcej pod kątem prostym.
  5. Pozycja stojąca z podparciem pleców – oprzyj się plecami o ścianę i rozstaw stopy w odległości około 30 cm ściany. Ramiona powinny zwisać luźno wzdłuż tułowia
Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, Światowa Organizacja Zdrowia

Może Cię zainteresować