×

9 domowych sposobów, które pomogą Ci zwalczyć ból ucha. Antybiotyki wcale nie są konieczne

Przyczyn bólu ucha może być wiele począwszy od zwykłego zatkania, poprzez uraz ciśnieniowy, zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego, a na nowotworze kończąc. Irytujący ból potrafi być do tego stopnia dokuczliwy, że nie pozwala nam na normalne funkcjonowanie przez co ciężko jest nam się skupić, a kiedy chcemy odpocząć, staje się to praktycznie niemożliwe. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc Ci się uporać z nieznośnym bólem.

Reklama

Ból ucha

Najczęstszą przyczyną bólu ucha jest zapalenie ucha środkowego. Często występuje u dzieci i ma miejsce kiedy trąbka Eustachiusza zostaje zablokowana. Niedrożność powoduje z kolei gromadzenie się płynu w uchu, co powoduje stan zapalny i infekcję ucha środkowego. Co więcej, objawem może być nie tylko ból, ale także pogorszenie słuchu w danym uchu czy wysoka temperatura (niekiedy także zakażenie górnych dróg oddechowych lub też uwypuklenie i zaczerwienienie błony bębenkowej). Innymi przyczynami zapalenia ucha środkowego może być nadmiar woskowiny, problemy z zębami, obrażenia spowodowane zmianami ciśnienia, zgrzytanie zębami czy zakażenie zatok.

Antybiotyki w przypadku zapalenia ucha środkowego nie zawsze są jedynym środkiem zaradczym. Niektóre przyczyny bólu ucha nie są bowiem wywołane infekcją. Istnieją pewne domowe sposoby, które mogą się świetnie sprawdzić w celu zmniejszenia dyskomfortu.

Reklama

Jak złagodzić ból ucha, kiedy nie chcesz brać antybiotyków? Poznaj sposoby, które mogą Ci w tym pomóc. Nie zapomnij jednak skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem poniższych rozwiązań w praktyce

#1 Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty

Niektóre leki dostępne bez recepty świetnie radzą sobie z bólem ucha. Możemy zaliczyć do nich m.in. aspirynę. Należy jednak pamiętać, aby postępować zgodnie z ulotką załączoną do produkty, trzymać się ściśle określonej ilości dawek i skonsultować się z lekarzem przed podaniem aspiryny dzieciom.

#2 Zimne lub ciepłe okłady

Chcesz uśmierzyć ból ucha? Ciepły i zimny okład powinien się tutaj świetnie sprawdzić. Przez 10 minut przykładaj do ucha raz zimny, raz gorący okład. Możesz także spróbować tylko gorących lub tylko zimnych okładów. Tę metodę można stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Uważaj jednak, aby nie nakładać zimnego lodu bezpośrednio na ucho dziecka.

Reklama

#3 Oliwa z oliwek

Choć nie ma na to naukowych dowodów, wiele osób uważa, że pomocna w przypadku bólu ucha może być także oliwa z oliwek. Tekstura oliwy pomaga zmniejszyć ból spowodowany nagromadzeniem się wosku – zmiękcza i eliminuje jego nadmiar. American Academy of Pediatrics podaje, że wlanie kilku ciepłych kropel oliwy z oliwek do ucha może działać przeciwzapalnie.

#4 Homeopatyczne krople do uszu

Homeopatyczne krople do uszu można kupić w aptece. W ich skład wchodzą ekstrakty ziołowe. Świetnie sprawdzą się do obniżenia podwyższonego ciśnienia wywołanego zalegającą woskowiną. Niektórzy twierdzą, że tego rodzaju krople są również skuteczne, co leczenie antybiotykami. Zaleca się jednak konsultację z lekarzem przed użyciem ich u niemowląt.

#5 Masaż

W przypadku bólu, który występuje przy przeżuwaniu, warto spróbować masażu. Delikatnie masuj okolice ucha. Zacznij od ucisku tuż za uszami i powoli przesuwaj się w dół poprzez szyję w kierunku obojczyka. Ten rodzaj masażu może również pomóc złagodzić ból spowodowany infekcją ucha.

Reklama

#6 Imbir

Imbir może pomóc w ukojeniu bólu dzięki jego aktywnym właściwościom naturalnym. Dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wystarczy nałożyć ciepły wywar z imbiru na zewnątrz kanały słuchowego. Nie zaleca się wlewanie go bezpośrednio do ucha.

#7 Czosnek

Od pokoleń czosnek jest stosowany jako środek przeciwbólowe czy środek zapobiegający infekcjom dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym. Aby złagodzić ból i dyskomfort, namocz zmiażdżony czosnek w oleju sezamowym na kilka minut. Następnie odcedź go i nałóż na przewód słuchowy.

#8 Odpowiednia pozycja podczas snu

Zwróć uwagę na pozycje, w których śpisz, ponieważ złe ułożenie ciała może sprzyjać bólowi ucha spowodowanym infekcją. Zamiast leżeć na obolałym uchu, spróbuj położyć się na drugim boku. Możesz spróbować także spać z podniesioną głową używając do tego dodatkowych poduszek. Wspomniane pozycje będą sprzyjać drenażowi ucha i zmniejszać ból.

Reklama

#9 Lukrecja

Badania wykazały, że korzeń lukrecji, który ma właściwości przeciwzapalne, może łagodzić bóle ucha. Podgrzej łyżkę korzenia lukrecji i łyżkę masła klarowanego. Całość wymieszaj i poczekaj 5 minut aż ostygnie. Umieść miksturę na zewnątrz kanału słuchowego i pozostaw na 15 minut. Po upływie tego czasu dokładnie spłucz.

Jeszcze raz uczulamy na to, aby skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem któregokolwiek z tych rozwiązań, zwłaszcza u dzieci. Przewód słuchowy jest bardzo wrażliwy, a wprowadzenie do niego jakiejkolwiek substancji może powodować alergię lub jeszcze bardziej pogorszyć stan zdrowia.

Reklama
Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować

Reklama