×

Minister zdrowia: kwarantanna dla podróżnych z krajów, w których wykryto wariant Omikron

Nowy wariant koronawirusa sieje postrach na całym świecie, w związku z czym kolejne kraje wprowadzają coraz bardziej rygorystyczne obostrzenia. Pierwsze kroki podjęto już również w Polsce, o czym poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Będziemy chcieli kwarantannować osoby wracające z krajów, w których wykryto wariant Omikron. Również europejskich. Pracujemy nad listą

Kwarantanna nie będzie dotyczyć jednak wszystkich przyjezdnych z danych krajów. O szczegółach w dalszej części artykuły.

Nowy wariant koronawirusa o nazwie Omikron – co o nim wiemy?

Nowy, pochodzący z południowej Afryki wariant koronawirusa o nazwie Omikron (B.1.1.529), rozprzestrzenia się już w Europie. Badaczom udało się już ustalić, że Omikron ma aż 30 zmian w białku szczytowym, które rozpoznaje komórki nosiciela, i na które nakierowana jest nasza odpowiedź immunologiczna, co niestety nie jest dobrą informacją.

Czy wariantu Omikron należy się bać bardziej niż poprzednich? Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk w stanowisku wydanym 27 listopada 2021 roku podali do publicznej informacji, że „obecnie nie jesteśmy w stanie oszacować realnego stopnia zagrożenia”. Dopiero porównanie danych klinicznych i danych z laboratorium pozwoli ocenić potencjalne ryzyko. I choć Światowa Organizacja Zdrowia na dzień dzisiejszy odradza zamykanie granic, już teraz rządy kolejnych krajów wprowadzają różne obostrzenia, a przede wszystkim ograniczenia w podróżach z krajów południowej Afryki, gdzie odsetek zaszczepionych jest znacząco niższy niż w krajach europejskich. Najdalej poszedł Izrael. W sobotę władze tego kraju zawiesiły na dwa tygodnie wszystkie zagraniczne loty do kraju

Omicron zaniepokoił naukowców. Ma bowiem, jak pisaliśmy za Nature, „aż 30 zmian w białku szczytowym, które rozpoznaje komórki nosiciela, i na które nakierowana jest nasza odpowiedź immunologiczna”.

RPA jest bardzo specyficzne: jest tam niewiele ponad 20 proc. zaszczepionych, jednak bardzo dużo ozdrowieńców – mówił OKO.press prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Gdzie jest wariant Omikron?

Pierwszym, europejskim krajem, w którym wykryto wariant Omikron, była Belgia. Do dziś jego potwierdzono go już w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że nowy wariant przekroczył już granicę Niemiec, Holandii, Czech i Danii.

Reakcja polskich władz

Szpitale są obłożone, musimy likwidować normalne miejsca leczenia, otwierać łóżka covidowe. Pojawienie się takiego elementu, który mógłby spowodować, że zamiast oczekiwanego przesilenia, będziemy mieli przyspieszenie, to jest game changer. Zmienia to ocenę sytuacji w sposób fundamentalny… Będziemy chcieli kwarantannować osoby wracające z krajów, w których wykryto wariant Omikron. Również europejskich. Pracujemy nad listą. Działamy bardzo pilnie – wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski

Od tej reguły mają być pewne wyjątki. Z kwarantanny ma zwalniać negatywny test na obecność COVID-19, który może być wykonany po 7 dniach. Nie wyklucza się również, że z kwarantanny będą zwolnione również osoby zaszczepione, choć wciąż nie wiadomo, jaka jest interakcja szczepień z Omikronem.

Nowe przepisy (obostrzenia) powinny wejść w życie od początku grudnia.

Czy szczepionki poradzą sobie z Omicronem?

Jest wciąż za wcześnie, aby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie mniej jednak pojawiają się opinie, że dotychczasowe szczepionki mogą nie być tak skuteczne, jak dotychczas. Takiego stwierdzenia użył m.in. brytyjski minister zdrowia Sajid Jayid.

________________________

*zdjęcia mają charakter poglądowy

Źródła: www.polsatnews.pl
Fotografie: www.instagram.com

Może Cię zainteresować