×

Ministerstwo Zdrowia: Kwarantanna będzie krótsza niż miało to miejsce dotychczas

Wszystko wskazuje na to, że szykują się zmiany w ustawie dotyczącej zasad kwarantanny i izolacji chorych na wirusa SARS-CoV-2 osób. Co się zmieni?

Kwarantanna będzie krótsza

Kwarantanna, czyli przymusowe, czasowe odosobnienie ludzi, co do których istnieje podejrzenie, że mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. Do tej pory trwała ona 14 dni.

W czwartek wieczorem na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt zmian dotyczący kwarantanny w czasach pandemii koronawirusa na podstawie rekomendacji WHO. Zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Konsultację w tej sprawie mają potrwać do 31 sierpnia. Jak będzie to wyglądało teraz?

Pixabay

Pixabay

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 10-dniowej kwarantannie będą podlegać chorzy bez objawów klinicznych począwszy od daty uzyskania dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, a także osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną COVID-19 i u których objawy tej choroby nie wystąpiły.

13-dniowej kwarantannie podlegać będzie pacjent, u którego wystąpiły objawy kliniczne koronawirusa począwszy od daty uzyskania dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której w trzech ostatnich dniach zostanie stwierdzona gorączka bądź też problemy związane z układem oddechowym. W takiej sytuacji kwarantanna może zostać wydłużona. O tym, czy tak się stanie, decydować ma lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który sprawuje opiekę nad danym pacjentem.

Możliwe będzie zwolnienie z kwarantanny

Decydować o zwolnieniu z kwarantanny lub jej skróceniu w uzasadnionych przypadkach decydować będzie powiatowy inspektorat sanitarny. W projekcie rozporządzenia pojawił się także zapis przejściowy, który mówi o tym, że obowiązkowa kwarantanna może ulec zakończeniu po 24 godzinach począwszy od zamieszczenia przez laboratorium diagnostyczne w specjalnym systemie negatywnego wyniku testu diagnostycznego.

Źródła: Ministerstwo Zdrowia

Może Cię zainteresować