×

Kurkuma może wspomagać leczenie depresji. Zbadano właściwości zawartego w niej składnika

Mówi się potocznie, że depresja stała się plagą naszych czasów. Wystarczy spojrzeć na liczby. Oficjalnie mówi się, ze na świecie choruje na nią około 350 milionów ludzi, choć przypadków osób zmagających się z depresją może być zdecydowanie więcej. Czy w walce z depresją mogą pomóc nam produkty, które większość z nas ma pod ręką?

W skład kurkumy, czyli znanej indyjskiej przyprawy, wchodzi organiczny związek chemiczny jakim jest kurkumina. To właśnie kurkuminie i jej właściwościom postanowili bliżej przyjrzeć się badacze z Wydziału Farmakologii Rządowego Kolegium Medycznego w Bhavnagar. Doszli do zaskakujących wniosków!

Właściwości kurkumy

Kurkuma, czyli przyprawa wykazująca wiele właściwości prozdrowotnych, która w ostatnich latach zdobyła bardzo dużą popularność.  Przede wszystkim pozytywnie wpływa na stan osób cierpiących na dolegliwości trawienne, schorzenia wątroby czy trzustki. Działa również antybakteryjnie i rozkurczająco.

Podstawowym składnikiem kurkumy jest kurkumina, która odpowiada za żółtą barwę, a także charakterystyczny, pikantny smak. Nad działaniami prozdrowotnymi kurkuminy prace badawcze prowadzą naukowcy na całym świecie i już dziś można wiele na ich temat powiedzieć. Kurkumina ceniona jest za swoje właściwości prozdrowotne, takie jak pobudzanie pracy neuronów, wspieranie pracy mózgu czy właściwości przeciwzapalne.

Czy kurkumina może być ona również skuteczna w walce z depresją?

Fluoksetyna to jeden z najbardziej powszechnych składników leków psychotropowych, które zalecane są osobom walczącym z depresją. Badacze postanowili porównać działanie kurkumy właśnie z działaniem fluoksetyny.

W trwającym 6 tygodni badaniu wzięło udział 60 pacjentów, u których stwierdzono ciężką formę depresji – każdy uczestnik został oceniony według najczęściej stosowanego testu na depresję, czyli Skali Depresji Hamiltona. Pacjenci zostali podzieleni na cztery mniejsze grupy:

  • grupa I – przyjmowała 20 mg fluoksetyny i 1000 mg kurkuminy dziennie,
  • grupa II – przyjmowała tylko fluoksetynę,
  • grupa III – przyjmowała tylko kurkuminę,
  • grupa IV – przyjmowała placebo

Wnioski

Kurkumina była dobrze tolerowana przez wszystkich badanych. Nie to jest w tym wszystkim jednak najistotniejsze lecz jej działanie w połączeniu z fluoksetyną. Okazało się, że kurkumina wzmacniała efekt, jaki przynosiło stosownie fluoksetyny, co potwierdziły wyniki badań uzyskane w grupie I. W pozostałych grupach wyniki były porównywalne.

Leczenie depresji jest sprawą indywidualną, a stosowanie samej kurkuminy raczej na niewiele się zda. Wiele wskazuje jednak na to, że warto potraktować ją jako naturalną substancję wspomagającą leczenie. Przemawia za tym coś jeszcze… Wcześniejsze badania wykazały, że kurkumina wspomaga aktywność dopaminy i serotoniny, a więc hormonów szczęścia. Hormonów, które powinny być szczególnie stymulowane w przypadku osób z depresją.

Źródła: Jayesh Sanmukhani, Vimal Satodia, Jaladhi Trivedi, Tejas Patel, Deepak Tiwari, Bharat Panchal, Ajay Goel, Chandra Bhanu Tripathi, Efficacy and safety of curcumin in major depressive disorder: a randomized controlled trial, NCBI,, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23832433/, dostęp: 06.07.2021

Może Cię zainteresować