×

Kultura fitness w media społecznościowe szkodzi zdrowiu psychicznemu młodych kobiet

Na profilach społecznych można znaleźć tysiące kont fitness, na których mężczyźni i kobiety publikują zdjęcia swoich idealnie wysportowanych sylwetek. Niestety często fotografie przed dodaniem są przerabiane w specjalnych programach, by usunąć wszelkie niedoskonałości. Jak ten wyidealizowany obraz kultury fitness wpływa na zdrowie psychiczne młodych ludzi?

Jak twierdzą eksperci – negatywnie. Szczególnie dotyczy to kobiet, które wpadają w pułapkę idealnego wyglądu. Często są to dziewczyny ćwiczące o akceptację online, a nie fitness. Przestaje chodzić o popularyzacje zdrowia i aktywności fizycznej lecz o like, obserwujących i pochlebne komentarze.

Kultura fitness zalewająca media społecznościowe szkodzi zdrowiu psychicznemu młodych kobiet.

Pewna amerykańska infulencerka fitness, Jen Selter, regularnie publikuje na swoim profilu na instagramie różne treści z zakresu ćwiczeń i odżywiania. Obecnie obserwuje ją ponadto 13,5 mln użytkowników.

29-latka w swoich mediach często publikuje zdjęcia i filmy w obcisłych ubraniach uwydatniających jej kształty. Treści w których infulencerka skupia się na pośladkach zyskują nawet 200 tys. polubień. Niektórzy obserwujący zaczęli sugerować jej założenie konta na portalu Onlyfans i sprzedawaniu tam nagrań jako treści dla dorosłych.

Według Aurélien Daudi, badacza nauk o sporcie z Uniwersytetu Malmö w Szwecji, takie kobiety wpadają w pułapkę, w której do ćwiczeń zmusza je tylko chęć uzyskania aprobaty od innych. Ponadto wiele kobiet porównuje swój wygląd z wyidealizowanym wizerunkiem influencerek, co często wywołuje niepokój psychiczny.

źródło: canva

źródło: canva

Oglądanie i angażowanie się w takie zachowanie wiąże się z pogorszeniem obrazu ciała, ogólnej samooceny i samopoczucia psychicznego. W tej kulturze kładzie się duży nacisk na dobrze wytrenowane, atrakcyjne i „seksowne” ciało. – dodaje ekspert

Dodaje również, że prawdziwy cel publikowania tego typu postów można ujawnić, sprawdzając na czym te osoby się skupiają.

Zamiast tego zdjęcia mają tendencję do przedstawiania starannie wybranych pozycji lub podkreślania wybranych części ciała. Fitspiration pozwala kobietom omijać normy społeczne by obnoszenić się z ciałem jako obiektem pożądania seksualnego – wyjaśnia

Dzięki mediom społecznościowych, infulencerzy dostają natychmiastową gratyfikację w postaci polubień i przychylnych komentarzy. Wynikiem tego, jest sytuacja w której kobiety, ćwiczą nie dla zdrowia i dobrego samopoczucia, a aprobaty ze strony obserwatorów oraz by zadowolić innych swoim ciałem.

źródło: canva

źródło: canva

Po czasie wpadają w błędne koło polegające na publikowaniu większej ilości zdjęć w celu uzyskania większej aprobaty.

Może Cię zainteresować