×

Korzystanie z telefonu podczas załatwiania się to jeden z najbardziej niezdrowych nawyków

Obecnie to norma, że zabieramy ze sobą telefon wszędzie, nawet do toalety i łazienki.

Czas spędzany na przysłowiowym tronie to idealny moment, aby odpisać na wiadomości i sprawdzić, co się dzieje na Instagramie. W rzeczywistości wielu z was przeczyta ten artykuł w wersji mobilnej, siedząc na toalecie. Jeśli jednak wydaje Ci się, że korzystanie z telefonu w toalecie jest dobrym pomysłem, to jesteś w ogromnym błędzie. Prawdopodobnie to najbardziej niehigieniczna czynność jakiej się podejmujesz.

Biorąc pod uwagę to, co robimy w toalecie, można śmiało powiedzieć, że korzystanie ze smartfona w tym samym czasie jest naprawdę obrzydliwym zwyczajem. Z tego powodu poproszono o opinię dwóch ekspertów: dr Charles Gerba, profesora mikrobiologii oraz dr Kelly Reynolds, profesor zdrowia środowiskowego na Uniwersytecie Arizony, aby dowiedzieć się więcej o zagrożeniach wynikających z korzystania z telefonu w łazience.

Toalety (zwłaszcza publiczne) są pokryte zarazkami, bakteriami i kałem.

„Łazienki są pokryte zarazkami, patogenami i bakteriami z przewodu pokarmowego, głównie z kału” – mówi Gerba. Zdaniem ekspertów, najbardziej zanieczyszczonymi powierzchniami są uchwyty drzwi, toaleta, kran i podłoga. W rzeczywistości badania wykazały, że 25% torebek pozostawionych w czasie załatwiania swoich potrzeb na podłodze posiadała na swojej powierzchni ślady fekaliów.

Nawet jeśli umyjesz ręce, możesz nadal dotykać powierzchni pokrytej zarazkami, np. kranu lub klamki od drzwi. Ilość bakterii w łazience zależy od tego, jak często jest ona czyszczona.

Aerozole ze spłukiwania toalety osadzają się dosłownie wszędzie!

„Kiedy spłukuje się wodę w toalecie, ona wraz z kałem i moczem rozprzestrzenia się w każdym kierunku i osiada na różnych przedmiotach”, mówi Reynolds. Brudna woda toaletowa pokrywa dosłownie wszystko, zwłaszcza dozownik papieru toaletowego, ponieważ jest tuż obok muszli klozetowej.

Każda powierzchnia, na której osadzają się te aerozole, może przenosić zarazki między ludźmi, mówi Reynolds, więc za każdym razem, gdy telefon znajduje się w naszych rękach podczas korzystania z toalety, zostaje zanieczyszczony zarazkami i kałem.

Bakterie te mogą wywoływać salmonellę i inne choroby układu pokarmowego – dlatego myjmy ręce.

E. coli, salmonella, shigella, zapalenie wątroby typu A, bakterie streptococcus oraz wywołujące grypę żołądkową, wszystkie te zarazki związane z łazienkami publicznymi.

Spłukiwane w muszli mocz i kał również nie są sterylne – mogą przenosić infekcje oczu i układu oddechowego oraz powodować zapalenie spojówek- mówi Reynolds.

Jeśli dotykasz zabrudzonej powierzchni i przeniesiesz patogeny na dłonie, a następnie dotkniesz twarzy, oczu, nosa lub ust, to infekcja jest bardzo prawdopodobna. Dlatego mycie rąk to podstawa.

Smartfon jest zasadniczo przedłużeniem Twoich rąk, ale jego już nie umyjesz.

Może nie jesz kanapki w toalecie, ale czy zdarzyło Ci się zjeść kanapkę po sprawdzaniu Instagrama na telefonie, którego używałeś w trakcie załatwiania się? Prawdopodobnie tak. Gdy palce dotykają telefonu, a następnie żywności, te zarazki z łazienki kończą w Twoich ustach. Straciłeś apetyt?

Badania przeprowadzone na University of Arizona wykazały, że 9 na 10 telefonów posiada potencjalnie niebezpieczne drobnoustroje, a 16% z nich miało na sobie kał. Więc podczas korzystania z telefonu w łazience, staje się on zasadniczo mobilnym nosicielem zarodków.

Nie tylko bakterie mogą zaszkodzić Twojemu telefonowi w toalecie!

Pamiętaj, jeśli chcesz uniknąć chorób wywołanych przez bakterie znajdujące się w toaletach nie zabieraj ze sobą swojego telefonu. Trzymając go na toalecie musisz pamiętać również, że główną przyczyną utraty tych urządzeń jest ich zatopienie. Nigdy nie zostawiałeś zamoczonego telefonu w ryżu, z nadzieją, że wyciągnie on wilgoć, a smartfon zacznie działać? Jeśli nie, wszystko przed Tobą!

Może Cię zainteresować