×

Przykrywasz sedes w publicznej toalecie papierem toaletowym? Popełniasz błąd

Korzystanie z publicznej toalety rządzi się swoimi prawami. Wielu z nas decyduje się na taki krok tylko i wyłącznie wtedy, kiedy już nie ma wyjścia. W takiej sytuacji często wyścielamy sobie sedes papierem toaletowym, aby jak najbardziej ograniczyć kontakt wszelkich bakterii z naszą skórą. Tymczasem okazuje się, że wcale nie musi to być najlepsze rozwiązanie, a wręcz przeciwnie.

Dlaczego nie warto wykładać deski sedesowej papierem toaletowym?

Za każdym razem, kiedy spłukujemy toaletę, bakterie kałowe przedostają się do powietrza, zanim osiądą się na wszystkich obiektach w pobliżu toalety. Bakterie można więc znaleźć w samej toalecie, na ścianach łazienki, klamkach, a nawet – jak się już zapewne domyślacie – na rolkach papieru toaletowego. Papier bardzo dobrze chłonie wilgoć, a co za tym idzie jest świetnym środowiskiem do rozmnażania się bakterii. Kiedy więc wykładasz deskę sedesową papierem toaletowym zanim na niej usiądziesz, bardzo możliwe, że przysłaniasz skażoną drobnoustrojami deskę jeszcze bardziej zanieczyszczonym materiałem.

źródło: canva

źródło: canva

Czy jest na to jakiś sposób?

Oczywiście, można zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii – wystarczy spłukiwać ją z opuszczoną pokrywą. Jest jednak jeden problem… O ile w naszych domach czy mieszkaniach możemy o to zadbać, o tyle w miejscach publicznych nie możemy przewidzieć, czy osoby, które korzystały z danej toalety przed nami, tak postąpiły – śmiemy w to wątpić. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż wykorzystanie papieru toaletowego znajdującego się w publicznej łazience, będzie wykorzystanie chusteczek higienicznych, które masz przy sobie. W ten sposób potencjalnie zmniejszysz liczbę bakterii, które mogłyby mieć kontakt z Twoją skórą.

Sam sedes nie jest tak brudny, jak mogłoby się wydawać. Są gorsze rzeczy…

Co zaskakujące, same sedesy nie są najbrudniejszymi miejscami w toaletach. Mikrobiolog Charles Gerba uważa, że najczęściej dotykane powierzchnie są znacznie bardziej zanieczyszczone. Dla przykładu ludzie, którzy dotykają klamek, zlewów lub rolek papieru toaletowego nieumytymi rękami przenoszą na nie kolejne drobnoustroje. Jeśli natomiast chodzi o sam sedes, kolejne osoby rzadko mają z nim bezpośredni kontakt, a jeśli już to praktycznie zawsze go przecierają.

Bakterie w łazience publicznej. Czy faktycznie mamy się czego obawiać?

To prawda, że łazienki są pełne bakterii, ale nie popadajmy w panikę. Jeśli Twój układ odpornościowy poprawnie funkcjonuje i przestrzegasz podstawowych zasad higieny, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że drobnoustroje mogłyby Ci w jakiś sposób zaszkodzić. Co więcej, większość wirusów i bakterii jest w stanie przetrwać na desce sedesowej zaledwie przez krótki okres czasu. Poza tym istnieje ryzyko zakażenia tylko wtedy, gdy bakterie przedostaną się bezpośrednio do cewki moczowej lub narządów płciowych.

źródło: canva

źródło: canva

Jak korzystać z łazienki publicznej?

Jak już wspomnieliśmy, bardzo trudno jest zaszkodzić swojemu zdrowiu wizytą w publicznej toalecie jeśli przestrzegamy podstawowych zasad higieny:

  • najistotniejszą rzecz jest właściwe mycie rąk. Samo spłukanie rąk wodą nie wystarczy. Użyj mydła i myj dłonie przez 20-30 sekund
  • po umyciu dłoni nie dotykaj kranu gołymi rękami. Użyj do tego chusteczki. W ten sposób zapobiegniesz przedostawaniu się drobnoustrojów z powrotem na Twoje dłonie
  • nie kładź swoich rzeczy na podłodze lub w pobliżu zlewu. Znacznie lepiej będzie, jeśli dasz je na przetrzymanie drugiej,czekającej na zewnątrz na Ciebie osobie
  • jeśli to możliwe, unikaj dotykania czegokolwiek w łazience gołymi dłońmi. Pamiętaj również, aby nigdy nie dotykać twarzy, oczu czy nosa przed umyciem rąk

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okazały się dla Ciebie pomocne.

Jeśli masz własne zasady, którymi kierujesz się podczas korzystania z publicznych toalet, podziel się nimi z innymi.

Źródła: brightside.me
Fotografie: brightside.me

Może Cię zainteresować