Kategorie UrodaZdrowie

Neurolodzy ostrzegają kobiety, by zwracały większą uwagę na długość snu!

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że sen jest jedną z najważniejszych rzeczy w ich ogólnym stanie zdrowia. A to jedyny czas, kiedy ciało może się zregenerować i „naprawić” po uszkodzeniach, do których doszło w ciągu dnia. Tylko wyspany człowiek może utrzymać wszystkie organy i ich funkcje w dobrej formie. Poznaj więc najważniejsze korzyści, jakie przynosi sen i zacznij zwracać uwagę na jego długość.

kobiety powinny dłużej spać
Freepik.com

Badania naukowe dotyczące korzyści jakie przynosi sen

Kiedy śpimy, nasz organizm nadal ciężko pracuje. Podczas snu niektóre związki są syntetyzowane w celu uzyskania potrzebnych dostaw energii, a wszystkie komórki i narządy regenerują się. Dzięki temu, jesteśmy gotowi stawiać czoła naszym wyzwaniom każdego następnego dnia!

Jednak nie sama jakość snu ma znaczenie, ale również jego długość. Zasadniczo mówi się o 8-godzinnej przerwie sennej potrzebnej dorosłemu człowiekowi, ale według najnowszych badań kobiety powinny spać dłużej. Dlaczego? Już wyjaśniam.

korzyści jakie przynosi sen
Freepik.com

Mózg kobiety jest znacznie bardziej aktywny niż mózg mężczyzny

To z tego powodu, przedstawicielki płci pięknej nie są wypoczęte nawet po 8 godzinach snu (w porównaniu do mężczyzn).

Naukowcy doszli do wniosku, że mózg kobiety po prostu nie zdąży w takim okresie czasu zregenerować się, dlatego należałoby wydłużyć czas snu.

Udowodniono również, że twierdzenia na temat „upiększającego procesu”, jakim jest głęboki sen, nie są mitem. Bowiem wypoczęta skóra będzie gładsza i młodsza. A poza pięknym wyglądem, poprawia się ogólny stan zdrowia.

mózg kobiety
Freepik.com

Korzyści jakie przynosi sen nie tylko kobietom

#1 Obniżony poziom stresu

Odpowiednia długość snu pomaga nie tylko odpocząć, ale również obniżyć poziom stresu, który oddziaływuje na nasz układ sercowo-naczyniowy i ogólne samopoczucie.

Działa to w obie strony, ponieważ niedostateczna ilość snu prowadzi do nasilenia się stresu. To z kolei wiąże się z utratą zdrowia. Jeśli więc masz problemy z zasypianiem albo jakość Twojego snu jest zła, lepiej skonsultuj się z lekarzem.

#2 Zdrowsze ciało

Często zapominamy o tym, że sen jest równie istotny w dbaniu o zdrowie, jak zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Zarówno osoby, które chcą schudnąć, jak i te, którym zależy na zbudowaniu masy mięśniowej, powinny znaleźć czas na spanie.

Według naukowców z University of Chicago ludzie, którzy mają odpowiednio długi odpoczynek senny, spalają więcej tłuszczu. Poza tym, gdy śpimy krócej, to więcej jemy.

korzyści jakie przynosi sen
Freepik.com

#3 Lepsza koncentracja

Jeśli spędzasz noce na SMS-owaniu bądź przeglądaniu memów, to następnego dnia zapewne masz problemy z koncentracją. Wynika to z tego, że sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Każda część ciała potrzebuje regeneracji, Twoje oczy również. Wydłuż cykl swojego snu, a będziesz mógł się lepiej skupić. Szybko zauważysz różnicę.

#4 Lepsza pamięć

Zarywanie nocy i uczenie się do świtu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepsze wyniki osiągniesz, jeśli po nauce pójdziesz spać, a rano powtórzysz materiał.

Kiedy śpimy, poprawia się nasza pamięć i lepiej zapamiętujemy nowe rzeczy.

korzyści jakie przynosi sen
Freepik.com

#5 Zwiększona kreatywność

Jeżeli chcesz pobudzić swoją kreatywność i chcesz być bardziej pomysłowy, zacznij się wysypiać. Bez względu na to, czy chodzi o malowanie obrazów, pisanie wierszy, czy rozwiązywanie technicznych problemów.

Nie czekaj przez całą noc aż wena się pojawi. Lepiej poświęć ten czas na długi sen.

#6 Lepsze wyniki w sporcie

Każdy z nas potrzebuje odpowiedniej ilości snu. Jednak zauważono, że sportowcy osiągają lepsze wyniki, nie wtedy, gdy więcej trenują, lecz kiedy dłużej śpią i się regenerują.

Badanie przeprowadzone przez University of Stanford potwierdziło, że piłkarze byli bardziej wypoczęci, skoncentrowani na grze i pełni energii, kiedy zdecydowali się spać 10 godzin na dobę przez około 7 tygodni.

korzyści jakie przynosi sen
Freepik.com

Sen ma ogromny wpływ na nasz mózg i całe ciało. Zadbaj więc o odpowiednią długość i jakość nocnego odpoczynku, bo już jedna zarwana noc, to duży szok dla organizmu.

Korzyści jakie przynosi sen jest wiele i nie chodzi tylko o ładny wygląd, ale przede wszystkim o nasze zdrowie, a nawet życie. Nie bagatelizuj problemów z zasypianiem!

Źródło: wakeupyourmind.net | Fotografie: Freepik.com