Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneZdrowie

Koronawirus wraca? Nowy rekord zakażeń na świecie i niepokojący wzrost zakażeń u sąsiadów

Tylko w niedzielę na świecie odnotowano aż 183 020 nowych przypadków zakażeń. To nowy rekord zakażeń w skali doby, o którym poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Sytuacja przedstawia się coraz bardziej niepokojąco m.in. u naszych zachodnich sąsiadów. Czy mamy się czego obawiać?

Nowy rekord zakażeń

Dotychczas największy dobowy przyrost zakażeń koronawirusem na świecie odnotowano 18 czerwca, kiedy to odnotowano 181 232 nowych przypadków zarażenia wirusem. Na kolejny, niechlubny rekord nie trzeba było jednak długo czekać. Ten padł wczoraj, kiedy to liczba potwierdzonych nowych zachorowań wyniosła 183 020 przypadków.

Koronawirus wraca? Nowy rekord zakażeń na świecie i niepokojący wzrost zakażeń u sąsiadów
Public Domain Pictures

To tam odnotowano najwięcej przypadków nowych zakażeń

Największy przyrost nowych zakażeń odnotowano w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. To w tej części świata liczba nowych potwierdzonych wczoraj przypadków wyniosła aż 116 tys.. Przypomnijmy również, że na chwilę obecną na świecie mamy już blisko 9 mln zachorowań i około 470 tys. zgonów.

Darmowe zdjęcie z kategorii covid, covid-19, covid19.

Koronawirus w Niemczech

Sytuacja przedstawia się niepokojąco nie tylko za oceanem. Wystarczy spojrzeć na wczorajsze statystyki u naszych zachodnich sąsiadów. Berliński Instytut im. Roberta Kocha podał, że w minioną niedzielę współczynnik reprodukcji (współczynnik „R”) koronawirusa wzrósł z 1,79 w sobotę do 2,88. Oznacza to, że średnio 100 zainfekowanych wirusem osób zakaża 288 innych ludzi. To bardzo wysoki współczynnik zważywszy na fakt, że aby uznać epidemię za wygasającą współczynnik ten musi wynosić mniej niż jeden. Sto osób zaraża wówczas mniej niż sto innych osób w związku z czym krzywa zachorowań spada.

Choć wskaźnik z jednego dnia bez dwóch zdań nie jest miarodajny, średnia z czterech ostatnich dni również nie przedstawia się najlepiej. Eksperci z Instytutu Roberta Kocha na podstawie danych zgromadzonych z całego tygodnia wyliczyli, że współczynnik „R” wynosi u naszych zachodnich sąsiadów 2,03.

koronawirus wraca
Pikist

Koronawirus w Polsce

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych 296 przypadkach zakażenia koronawirusem i 3 ofiarach śmiertelnych. W sumie liczba zakażonych koronawirusem wynosi w naszym kraju 32 227, w tym 1359 osoby zmarłe.

Źródła: PAP
Fotografie: www.pikist.com