×

Żarty się skończyły. Eksperci chcący by osoby odmawiający szczepień ponosiły konsekwencje

Czy spełnią się obawy osób, które nie zamierzają zaszczepić się przeciwko COVID-19? Niewykluczone, że tak. Część naukowców chce bowiem, by ludzie, którzy odmawiają szczepień, odpowiedzieli za swoją decyzję. Padają takie propozycje jak wprowadzenie godziny policyjnej czy konsekwencje w zakładach pracy. Ro rozwiązaniach wobec niezaszczepionych w wywiadzie dla Radia ZET mówił prof. Miłosz Parczewski ze szczecińskiej kliniki chorób zakaźnych i doradca do premiera do spraw walki z COVID-19.

Wciąż wiele osób nie zamierza się zaszczepić

Z opublikowanego pod koniec kwietnia sondażu IBRIS wynika, że blisko 30% Polaków nie chce zaszczepić się przeciwko COVID-19. Dla porównania badanie zrealizowane dla Instytutu Ekonomicznego wykazało, że niechętnych szczepieniom było było aż 64% ankietowanych, a więc ponad dwa razy więcej! Jeśli wierzyć tym drugim wynikom badań, możemy mieć problem z osiągnięciem odporności stadnej (populacyjnej), o której tak wiele się mówi w kontekście epidemii COVID-19. Szacuje się, że dla jej uzyskania wymagane jest zaszczepienie 70-80% populacji, co pozwoliłoby skutecznie zwalczyć pandemię koronawirusa lub przynajmniej znacznie ograniczyć bardzo poważne konsekwencje.

Community FAQ – COVID-19 Vaccine (Updated Jan. 15, 2021)

Konsekwencje dla niezaszczepionych. Eksperci chcą, by ludzie którzy odmawiają szczepień przeciwko COVID-19 ponosili różne konsekwencje

Prof. Miłosz Parczewski ze szczecińskiej kliniki chorób zakaźnych w wywiadzie dla Radia ZET mówił, że jest za wprowadzeniem godziny policyjnej dla osób niezaszczepionych lub nawet zakazem przemieszczania się pomiędzy województwami. W przeciwnym razie dajemy im szanse na zakażanie innych. Zaznaczył przy tym, że nie można nikogo zmusić siłą do zaszczepienia się, ale różnymi środkami i metodami można sprawić, by taka osoba finalnie sama zdecydowała się przyjąć szczepionkę.

Measles Vaccine Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

Do szczepień odniósł się również dr Piotr Rzymski, ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Ekspert uważa, że personel medyczny i studenci kierunków medycznych powinni zostać objęci obowiązkiem szczepień na COVID-19. Zdaniem dr Rzymskiego ochrona pacjenta powinna być sprawą nadrzędną, w związku z czym zredukowanie ryzyka potencjalnego zakażenia do absolutnego minimum wydaje się być koniecznością. Doktor odniósł się również do reszty społeczeństwa. Uważa, że bezpłatne szczepienia w tym przypadku powinny pozostać kwestią dobrowolną. Stawia tutaj jednak pewien warunek.

Jeżeli zrezygnowaliśmy z możliwości bezpłatnego otrzymania szczepionki, to pokrywamy wszelkie koszta opieki medycznej związanej z ewentualnym zachorowaniem na COVID-19. Wystarczy natomiast, że ograniczenia dla niezaszczepionych wprowadzą inne kraje. Kto lubi lub musi podróżować będzie musiał się wtedy z nimi liczyć – mówi Rzymski

Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, proponuje z kolei zakaz wejścia na imprezę masową dla osób niezaszczepionych. Jest również za tym, aby pracodawcy stanęli na wysokości zadania i postarali się przekonać „opornych” na szczepienia pracowników dla dobra swoich firm.

Można wprowadzić zasadę, że nieszczepione osoby muszą poddać się bezwzględnemu rygorowi sanitarnemu, a szczepione mogą być z niego zwolnione. Np. przy imprezach masowych, gdzie jest ryzyko zakażenia można wprowadzić zakaz wejścia dla osób niezaszczepionych

Są też tacy, którzy są za wprowadzeniem kar finansowych dla osób odmawiających szczepienia na COVID-19. Takiego zdania jest epidemiolog dr. Krzysztof Kuszewski, o czym powiedział w wywiadzie dla portalu fakt.pl.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi powinny być obowiązkowe, tak jak to jest w przypadku dzieci, A ci, którzy się nie chcą zaszczepić, powinni dostawać mandaty

Podzielacie zdania ekspertów?

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować