×

9 sposobów na kontrolowanie pęcherza, kiedy w zasięgu wzroku nie ma żadnej łazienki

Prawdopodobnie zdarzyła Ci się taka sytuacja, gdzie miałaś potrzebę skorzystania z łazienki. Łazienki, której niestety nie było w pobliżu. Nie każdy wie, że kiedy pęcherz jest niespełna w połowie pełny, już zaczynamy odczuwać potrzebę opróżnienia. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy nie mamy gdzie „się załatwić”. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą Ci przetrwać dłużej w tej niekomfortowej sytuacji. W końcu lepsze to niż… No właśnie 🙂

Oto 9 sposobów, które pomogą Ci dotrzeć do toalety na czas

#1 Uwolnij gazy

Nagromadzony w jelitach gaz może wywierać dodatkowy nacisk na pęcherz. Wypuszczenie gazów może sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo, a tym samym dłużej utrzymasz mocz.

#2 Usiądź prosto i się zrelaksuj

Pozycja, w jakiej przebywasz, może pomóc Ci zacisnąć mięśnie wokół pęcherza i sprawić, że poczujesz się, jakbyś miała go pod zupełną kontrolą. W tym celu usiądź prosto, aby zmniejszyć nacisk na pęcherz, a tym samym ograniczyć potrzebę opróżnienia się.

#3 Zadbaj o to, aby było Ci ciepło

Kiedy jest Ci zimno, Twoje ciało naturalnie na to reaguje, co odbija się także na Twoim pęcherzu. Kiedy więc masz ochotę skorzystać z toalety, której niestety nie ma w Twojej pobliżu, za wszelką cenę zadbaj o to, aby było Ci ciepło.

#4 Połóż się

Nacisk na pęcherz stopniowo zacznie ustępować podczas leżenia w przeciwieństwie do sytuacji w pozycji pionowej. Podczas wstawania pamiętaj natomiast o spięciu mięśni brzucha.

#5 Skrzyżuj nogi

Cewka moczowa to swego rodzaju rurka, którą możesz ścisnąć krzyżując nogi. Pamiętaj jednak, aby to zrobić w pozycji stojącej. Jeśli skrzyżujesz nogi siedząc, możesz zwiększyć nacisk na pęcherz.

#6 Staraj się nie śmiać

Kiedy się śmiejesz, mięśnie brzucha napinają się powodując tym samym większy nacisk na pęcherz, podczas gdy zwieracze cewki moczowej, które trzymają mocz przed wyciekiem w ryzach, rozluźniają. Chyba nie trzeba dodawać, co to może oznaczać. Wniosek jest więc prosty: lepiej unikaj śmiania się, gdy masz ochotę opróżnić swój pęcherz, ale niestety nie masz gdzie tego zrobić.

#7 Zajmij czymś swoją uwagę

Jak już zostało wspomniane, kiedy Twój pęcherz jest mniej więcej w połowie pełny, do Twojego mózgu zacznie docierać impuls, że pasowałoby go opróżnić. Rada? Postaraj się skupić swoją uwagę na czymś innym. Przeglądanie różnych newsów na telefonie powinno się tutaj sprawdzić.

#8 Unikaj kontaktu z wodą

Zostało już wspomniane, że zimno nie sprzyja utrzymywaniu moczu. To samo tyczy się kontaktu z wodą. W sytuacji, kiedy Twój pęcherz wyraźnie się napełnia i nie masz gdzie skorzystać z toalety, trzymaj się z dala od wody, zwłaszcza zimnej.

#9 Napnij pośladki

Kontrola pęcherza w dużym stopniu zależy od pracy mięśnie dna miednicy, które są mięśniami otaczającymi cewkę moczową. Kilkukrotne napięcie mięśni pośladkowych jest idealnym ćwiczeniem do aktywacji mięśni, które mogą pomóc w utrzymaniu moczu i zapobiec wyciekom. Napinanie pośladków możesz zrobić stojąc lub siedząc.

Czym grozi zbyt długie trzymanie moczu?

Zdrowa, dorosła osoba zwykle oddaje mocz od 3 do 7 razy dziennie, choć wszystko zależy oczywiście m.in. od ilości i typu przyjmowanych płynów i kilku innych czynników. Choć można nieco wydłużyć czas i zdolność do przetrzymania moczu, róbmy to tylko i wyłącznie wtedy, kiedy faktycznie nie mamy wyjścia. Długie, a zwłaszcza częste przetrzymywanie moczu niesie za sobą ryzyko infekcji, odpływu pęcherzowo-moczowego, powiększenia pęcherza moczowego czy kamieni w nerkach, a tego z pewnością wolałabyś uniknąć. Ponadto nieustanna kontrola pęcherza sprawia, że możesz poczuć się zmęczona, co może mieć wpływ na Twoją koncentrację.

Źródła: brightside.me
Fotografie: www.flickr.com

Może Cię zainteresować