Kategorie UrodaWłosyZdrowie

Często wiążesz włosy w kucyk? Musisz liczyć się z konsekwencjami

Kucyk to bez wątpienia jedna z najłatwiejszych i najbardziej praktycznych fryzur, na które często decydują się kobiety, ale oczywiście nie tylko – panowie w dłuższych włosach również. To uniwersalna fryzura, którą można nosić zarówno będąc w piżamie, na wypadzie ze znajomymi czy imprezie. Problem pojawia się jednak, kiedy na kucyka decydujesz się zbyt często.

Free Images - SnappyGoat.com- bestof:ponytails T
SnappyGoat

Często wiążesz włosy w kucyk? Musisz liczyć się z konsekwencjami

#1 Migreny

To pewien rodzaj allodynii – termin służący do określenia sytuacji, gdy dana osoba ma nieprzyjemne doznania (np. uczucie bólu, pieczenia), na skutek oddziaływania bodźca, który u zdrowych ludzi nie wywołuje bólu. Choć włosy same w sobie nie są wrażliwe na ból, pod mieszkami włosowymi znajdują się nerwy, które mogą zostać pobudzone przez mocne pociągnięcie wyzwalając tym samym uczucie bólu.

#2 Ból skóry głowy

Ból skóry głowy wywołany wiązaniem włosy w kucyk w rzeczywistości pochodzi z okołomieszkowego obszaru skóry głowy – obszaru, który mieści się wokół każdego włosa, porów lub mieszków włosowych. Na ból wpływa zakończenie nerwowe „przyczepione” do każdego włosa. Ból najczęściej jest odczuwalny tuż po rozpuszczeniu włosów. Znasz to uczucie?

Często wiążesz włosy w kucyk? Musisz liczyć się z konsekwencjami
Flickr

#3 Ból pleców

To nie żarty. Skóra Twojej głowy może być bardzo obciążona, zwłaszcza, jeśli masz grube włosy. W takim przypadku możesz zacząć odczuwać ból, którzy rozprzestrzeni się na szyję, a nawet plecy.

#4 Rozciągnięcie skóry na twarzy

Ciasno uwiązane kucyki zdecydowanie nie są dobre dla skóry twarzy, ponieważ traci ona na swojej elastyczności. W konsekwencji z czasem będziesz wyglądać starzej niż miałoby to miejsce, gdybyś unikała częstego wiązania kucyków.

#5 Splątane włosy

Nosisz kucyka przez dłuższy czas? Musisz się liczyć z tym, że będziesz musiała przeznaczyć więcej czasu na rozczesanie włosów.

#6 Włosy bardziej łamliwe

Włosy na ogół są dość delikatne. Wiązanie i wystawianie ich na długotrwałe napięcie z pewnością nie będzie im służyć. Nie zdziw się, jeśli staną się przez to bardziej łamliwe.

Często wiążesz włosy w kucyk? Musisz liczyć się z konsekwencjami
Wikimedia Commons

#7 Głowa bardziej podatna na łysienie

Łysienie trakcyjne to specyficzny rodzaj wypadania włosów wzdłuż linii włosów. Z łysieniem trakcyjnym mamy do czynienia, gdy włosy zostają poddane długotrwałemu napięciu, a mieszki włosowe ciągłemu uciskowi. Będzie miało więc miejsce w przypadku noszenia fryzur typu: koki, kucyki, dredy, warkoczyki.

Źródła: brightside.me
Fotografie: snappygoat.com