Kategorie Choroby układu oddechowegoChoroby zakaźneKoronawirusZdrowie

Od 15 maja koniec z maseczkami na zewnątrz. Są jednak pewne wyjątki

W związku ze znacznym spadkiem nowych zakażeń w ostatnich tygodniach rząd podjął decyzję o stopniowym luzowaniu obostrzeń. W ostatnich dniach w reżimie sanitarnych otwarto obiekty sportowe na świeżym powietrzu, galerie handlowe, sklepy budowlane, meblowe, a także wróciła nauka stacjonarna w klasach 1-3 w szkołach podstawowych. Teraz przyszedł czas na maseczki. Przypomnijmy, że już od 15 maja nie będzie obowiązku noszenia ich na zewnątrz. Od tej zasady nadal będą obowiązywać pewne wyjątki.

Noszenie maseczek

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że od 15 maja zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek. Maseczek, które wciąż będą obowiązywać w pomieszczeniach zamkniętych

Wśród ekspertów pojawiają się jednak obawy, że w związku z luzowaniem obostrzeń część osób przestanie nosić maseczki również wewnątrz budynków. Specjaliści zwracają również uwagę na sytuacje, kiedy maseczki mogą być przydatne również „pod gołym niebem”. Takim przykładem jest chociażby sytuacja, kiedy znajdujemy się w większej grupie osób na przejściu dla pieszych lub przystanku autobusowym.

Maseczki na świeżym powietrzu. Są wyjątki…

Warunkiem nienoszenia maseczek na świeżym powietrzu jest sytuacja, w której będzie zachowywany dystans 1,5 metra. Maseczki będą więc obowiązywać m.in. na różnego rodzaju targach, gdzie jest spore zagęszczenie ludzi.
W sobotę 15 maja zostanie zniesiony obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jest jednak warunek – musi być zachowany dystans półtora metra. Jak podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski, „w każdej sytuacji, która oznacza niemożność zachowania tego dystansu, maseczki nadal powinny być noszone, bo są podstawowym zabezpieczeniem”. Maseczki obowiązują też na targach.

Od 15 maja koniec z maseczkami na zewnątrz. Są jednak pewne wyjątki
Pixabay

Tam maseczki wciąż będą obowiązywać

  • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
  • w komunikacji miejskiej – w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni,
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)
Man Wearing Face Mask Icons - Download Free Vector Icons | Noun Project

Osoby zwolnione z obowiązku noszenia maseczek

Nie wszyscy mają obowiązek noszenia maseczek w ww. miejscach. Z obowiązku zwolnione są osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający zaburzenia psychiczne, całościowe zaburzenia rozwoju, niepełnosprawność intelektualną lub trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa. Do tego grona zaliczamy również kierowców środków komunikacji publicznej, dzieci poniżej 5. roku życia, duchownych podczas odprawiania mszy, żołnierzy, trenerów, sędziów podczas wykonywania swoich obowiązków, pary biorące śluby, a także osoby w kaskach ochronnych.

Źródła: www.rmf24.pl
Fotografie: www.flickr.com