Kategorie Choroby układu oddechowegoZdrowie

Palisz mentolowe papierosy? Lepiej zrób zapasy! Mamy dla Ciebie złe wieści

Szacuje się, że w Polsce pali blisko 9 milionów osób! Co więcej, aż 42 procent palaczy sięga po papierosy mentolowe, z czego 28 procent robi to regularnie. Tymczasem nie mamy dla wielbicieli miętowych papierosów dobrych wiadomości, bowiem 20 maja 2020 roku z polskiego rynku zostaną one wycofane.

Dyrektywa tytoniowa o papierosach

Celem unijnej dyrektywy tytoniowej z 2014 roku jest działanie na rzecz poprawy zdrowia poprzez m.in. zmniejszenie liczby nałogowych palaczy. W związku z tym w 2017 roku na opakowaniach papierosów „zagościły” ilustracje przedstawiające negatywne, niekiedy wręcz przerażające, skutki palenia. Dziś już wiadomo, że niebawem czekają nas kolejne zmiany.

Palisz mentolowe papierosy? Lepiej zrób zapasy! Mamy dla Ciebie złe wieści
Needpix

Papierosy mentolowe znikną z rynku?

Nie mamy dobrych informacji dla palaczy, szczególnie tych, którzy palą mentolowe papierosy. Czeka nas bowiem jedna z najbardziej kontrowersyjnych zmian, jaką jest zakaz wprowadzania do obrotu papierosów mentolowych. Skąd taka decyzja? Zdaniem dyrektywy mogą one ułatwiać wpadnięcie w nałóg młodym ludziom. Poza tym ich charakterystyczny aromat maskuje nieprzyjemny zapach dymu tytoniowego, przez co może utrudniać rzucenie palenia.

Koniec papierosów mentolowych jest bliski

Choć zniknięcie papierosów mentolowych z rynku miało mieć już miejsce jakiś czas temu, ostatecznie wchodzi w życie 20 maja. Ostatniego mentola kupisz więc 19 maja, choć już teraz są problemy z ich zakupem. Dzieje się tak, ponieważ palacze, którzy są świadomi, że już niebawem ich ulubione papierosy znikną ze sklepowych półek, po prostu się na to przygotowują i robią potężne zapasy. Tymczasem mniej więcej połowa palaczy wciąż nie jest świadoma, że od 20 maja z rynku zostaną wycofane papierosy mentolowe i z kapsułką

Palisz mentolowe papierosy? Lepiej zrób zapasy! Mamy dla Ciebie złe wieści
Instagram

Niemal 90 proc. palaczy nie zamierza zrezygnować z nałogu

Nasuwa się pytanie, czy w związku z ograniczeniami na rynku tytoniowym, ludzie zaczną rzucać palenie. Okazuje się, że… nie.

Niemal 90 proc. palaczy nie zamierza zrezygnować z nałogu po wejściu w życie unijnej dyrektywy. Około 50 proc. obecnych konsumentów produktów mentolowych deklaruje, że będzie palić zwykłe papierosy, 16 proc. przejdzie na produkty alternatywne (np. e-papierosy i podgrzewacze tytoniu). Natomiast prawie 20 proc. wprost przyznaje, że zamierza szukać tych produktów na czarnym rynku – czytamy w komunikacie

Co na to wszystko palacze? Większość z nich uważa, że to ograniczenie wolności wyboru i każdy powinien mieć prawo, aby samodzielnie decydować o tym, jakie papierosy palą.

Podziel się tym artykułem z osobami palącymi. Niech wiedzą, jakie zmiany czekają ich już niebawem.

Źródła: www.fakt.pl, forsal.pl