×

Komar tygrysi jest już w Czechach. Przenosi śmiertelne choroby

Komar tygrysi – tak, to nie żart. To nic innego jak komary, które dobrze znamy, ale o wiele bardziej agresywny i co najgorsze – przenosi wiele poważnych chorób.

Komar tygrysi pochodzi z rejonów Azji i coraz częściej spotykany jest w Europie. Na ten moment dotarł już do Czech.

Mapa występowania komara tygrysiego

#1 Komar tygrysi – co to?

Gatunek ten pochodzi z Azji Południowo-Wschodnej i roznosi wiele chorób i pasożytów, dlatego może być odpowiedzialny za choroby tropikalne.

#2 Komar tygrysi – od kiedy jest w Europie?

Być może się zdziwisz, ale pierwszy raz pojawił się w 1975 roku! Jak mogło do tego dojść? Wyjaśnienie jest proste – komar tygrysi przyjechał w zużytych oponach samochodowych transportowanych z Azji. W ich zagłębieniach zalegała woda, a to idealne warunki do rozmnożenia się tego gatunku. Mówi się także o importowanych roślinach tropikalnych.

Niezależnie od tego w jakich okolicznościach przybył do Europy, jedno jest pewne. Obecnie znajduje się już w Czechach i co więcej jedna osoba zmarła na dengę, a nie była wcześniej w krajach, gdzie ona występuje.

#3 Komar tygrysi w Polsce

Obecne nie stwierdzono obecności tego gatunku komara w naszym kraju. Jednak przerażający jest fakt, że znajduje się on już w Czechach, co oznacza, że może szybko znaleźć się i u nas. 

Komar ten odnajduje się w ciepłym i wilgotnym klimacie. To może zachęcić komara do osiedlenia się w naszym kraju.

#4 Komar tygrysi – jak wygląda?

Jest to komar z biało-czarnymi paskami. Potrafią osiągnąć długość od 2 do aż 10 mm. Są aktywne o poranku i późnym popołudniem.

#5 Komar tygrysi – objawy

Początek wygląda tak samo jak po ukąszeniu zwykłego komara. Powstaje bąbel, który może przerodzić się w piekące i bolące rozległe zmiany na skórze. 

#6 Komar tygrysi – choroby

– Gorączka Zachodniego Nilu – zaczyna się od wysokiej gorączki z objawami przypominającymi grypę – bólami głowy i osłabieniem. Do tego dochodzi wysypka skórna i powiększenie węzłów chłonnych. Chorzy często przechodzą przez tę chorobę w towarzystwie zapalenia opon mózgowych.

– Żółta febra – często przebiega bezobjawowo i prowadzi do niewydolności wątroby oraz nerek. Jeżeli występują objawy są nimi gorączka, bóle głowy, zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek.

– Gorączka Zika – może pojawić się gorączka, bóle głowy i wysypka, a także bóle stawów.

Gorączka Denga – objawy takie jak wyżej, które znikają po 2-4 dniach. Następnie po kilku godzinach następuje długi czas gorączki. Pojawia się wysypka na całym ciele z wyjątkiem twarzy.

– Końskie zapalenie mózgu – wymioty, gorączka i osłabienie, a następnie zaburzenia świadomości, senność, śpiączka, a nawet drgawki i sztywność karku.

Może Cię zainteresować