Kategorie TwarzUroda

Naukowcy szukali cech osobowości charakterystyczne dla każdego koloru oczu. Co zaobserwowali?

Szacuje się, że około 79% ludzi na całym świecie ma oczy koloru brązowego, 8-10% populacji niebieskiego, 5% piwnego, a zaledwie 2% zielonego. Naukowcy postanowili spróbować znaleźć pewne zależności pomiędzy kolorem oczu, a cechami osobowości charakterystycznymi dla każdego z nich. Udało im się wyciągnąć kilka ciekawych wniosków.

Oczywiście niżej przedstawione wnioski należy brać do siebie z przymrużeniem oka. Nikt nie powiedział, że muszą się sprawdzić w każdym przypadku, nie mniej jednak warto dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej…

Jakimi cechami charakteryzują się ludzie w zależności od koloru oczu? Oto wnioski badaczy:

#1 Kobiety o jasnych oczach tolerują ból lepiej niż kobiety o ciemnych oczach

Jedno z badań wykazało, że kobiety o zielonych lub niebieskich oczach lepiej znoszą ból i stres niż kobiety o brązowym (ciemnym) kolorze oczu. Zależność tę zaobserwowano między innymi podczas ciąży, a zwłaszcza porodu. Ponadto kobiety o jasnych oczach po urodzeniu dziecka odczuwały mniejszy niepokój i były znacznie mniej podatne na depresję. Kobiety z ciemnym kolorem oczu miały więcej negatywnych myśli.

Wikimedia Commons

#2 Osoby o brązowych oczu są uważane za osoby godne zaufania

Przeprowadzono ankietę, w której wzięło udział 1016 kobiet w wieku od 16 do 35 lat. Wyniki pokazały, że kobiety często kojarzą kolor oczu z określonymi cechami. Badacze odkryli, że osoby o brązowych oczach częściej uważani byli za inteligentnych i życzliwych. Co więcej, ludzie bardziej im ufają.

#3 Osoby o niebieskich oczach są uważane za słodkie i atrakcyjne

To samo badanie wykazało, że osoby o jasnych oczach są częściej postrzegane na różne sposoby. Przez wiele osób są postrzegane za bardziej życzliwe i atrakcyjniejsze fizycznie. Ciemniejsze oczy natomiast wydawały się iść w parze z inteligencją, podczas gdy cechę tę przyporządkowano zaledwie 7% uczestników o niebieskich oczach.

Wikimedia Commons

#4 Ludzie o zielonych oczach uważani są za kreatywnych i przebiegłych

29% uczestników badania stwierdziło uznało zielony kolor oczu za najbardziej atrakcyjny. Zielony kolor oczu wydaje się być również cechą osób kreatywnych i na swój sposób przebiegłych. Jeszcze jakiś czas temu osoby o tym kolorze oczu były postrzegane w niektórych rejonach świata jako złe. Prawdopodobnie było tak dla tego z tego względu, że były one wyjątkowo rzadko spotykane – w końcu zielone oczy ma zaledwie 2% ludzkości.

#5 Mężczyźni o jasnobrązowych oczach mają więcej problemów na tle psychicznym niż kobiety o tych samym kolorze oczu

Badanie ludzi o jasnobrązowych oczach pozwoliło na wyciągnięcie bardzo ciekawych wniosków. Uznano bowiem, że mają oni więcej problemów na tle psychicznym niż osoby o oczach ciemniejszych. Również mężczyźni w tej grupie zostali uznani za mniej stabilnych emocjonalnie (68,47%) niż kobiety.

Pixy

#6 Kobiety o czarnych oczach mogą być bardzo pewne siebie, ale z drugiej strony mniej towarzyskie

Badanie wykazało, że aż 65,38% kobiet z czarnymi oczami nie należało do grona zbyt towarzyskich osób. Co więcej, panie o czarnych oczach mogą być bardzo pewne siebie, ale nie tak bardzo, jak mężczyźni z czarnymi oczami, którzy mogą być porywczy i impulsywni.

#7 Osoby o niebieskich oczach mogą bardziej cieszyć się podejmowaniem nowych wyzwań

Badanie wykazało, że osoby o niebieskich oczach są uważane za osoby wyraziste, czułe i pewne siebie. Lubią też próbować nowych rzeczy, nawiązywać nowe znajomości i częściej są skłonne do prowadzenia zdrowego trybu życia.

#8 Osoby o piwnych oczach dobrze radzą sobie, gdy odczuwają presję

50,7% osób o piwnych oczach świetnie radziło sobie pod wpływem stresu i presji. Zdecydowanie częściej byli zadowoleni z wykonywanej przez siebie praca. Badacze zauważyli także, że zarówno piwne, jak i zielone oczy najczęściej uznawane są za najbardziej atrakcyjne u mężczyzn dla kobiet pomimo stereotypu o tym, że to niebieskie oczy są najpiękniejsze.

PicPik

#9 Ludzie o zielonych oczach są bardziej optymistycznie nastawieni do swojej przyszłości

Ludzie o zielonych oczach (także ci o oczach piwnych) wyróżniali się podczas wyznaczania sobie celów, optymizmu co do przeszłości jak i pasji, z jaką podchodzili do wykonywanej przez siebie pracy. Takie osoby znacznie częściej wyznaczają sobie życiowe cele (65,9%) i przekazują darowizny na cele, które uważają za słuszne (48%).

#10 Ludzie o brązowych oczach są skłonniejsi do życia pełnią życia

36,5% osób o brązowych oczach kierowało się powiedzeniem „żyć tu i teraz”. Co więcej, ta grupa ludzi statystycznie łatwiej utrzymywała kontakt wzrokowy z osobami o zielonych oczach.

Źródła: brightside.me