×

Kolczak zbrojny to najbardziej jadowity pająk w Polsce. Jego jad wywołuje groźne objawy

Jeżeli myślisz, że jadowite pająki występują tylko w egzotycznych krajach, jesteś w błędzie. Okazuje się bowiem, że można je spotkać również w Polsce, zwłaszcza w południowej części. Chociaż nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, to ich ukąszenie może powodować szereg uciążliwych dolegliwości. Za najbardziej niebezpiecznego uchodzi kolczak zbrojny. Dowiedz się, gdzie zamieszkuje i jakie objawy może wywołać jego jad.

W Polsce istnieje wiele gatunków pająków, jednak niektóre z nich całkowicie pozbawione są gruczołów jadowych, inne posiadają zbyt słabe szczękoczułki, aby przebić się przez ludzką skórę. Wyjątek stanowi m.in. kolczak zbrojny, którego z pewnością nie chciałbyś spotkać na swojej drodze.

Jak wygląda kolczak zbrojny?

Kolczak zbrojny (łac. Cheiracanthium punctorium) jest uznawany za najniebezpieczniejszego pająka nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowej.

Osiąga on długość ok. 1 – 1,5 cm. Jego ciało składa się z czerwonobrązowego głowotułowia i odwłoka o różnorodnej barwie (od żółtej do zielonej), a na jego środku widoczny jest ciemnobrązowy pas.

Groźny jad i agresywne samice

Pająk ten posiada sześć par odnóży – w tym cztery pary odnóży krocznych wyposażonych w kolce oraz charakterystyczne szczękoczułki, stanowiące pierwszą parę odnóży gębowych. To właśnie one wyposażone są w gruczoły jadowe.

Kolczak zbrojny buduje z pajęczyny oprzęd rozmiarów gołębiego jaja, który służy przede wszystkim za schronienie. Ponadto, przydaje się samicom jako miejsce składania jaj i ochrony młodych.

Samice tego pajęczaka są większe niż samce. W dodatku są bardziej agresywne (zwłaszcza, gdy bronią jaj lub młodych).

Kolczak zbrojny – gdzie występuje?

Kolczak zbrojny występuje głównie w Europie Środkowej. Jednak można spotkać go również w Europie Południowej, na Bliskim Wschodzie i w środkowej części Azji.

Jeśli chodzi o Polskę, to najgroźniejsze pająki widywane są najczęściej w południowej części kraju, ale można się na nie natknąć także w centrum i na zachodzie.

– ciepłe i suche miejsca,

– otwarte tereny porośnięte wysoką trawą, ziołami i krzewami,

– łąki,

– nasypy kolejowe,

– skraje dróg,

– przydomowe ogródki.

Objawy po ukąszeniu przez kolczaka zbrojnego

Kolczak zbrojny jest jednym z nielicznych pająków występujących w Polsce, których ukąszenie wywołuje objawy zatrucia. Wszystko za sprawą hemolizyny, która występuje w ich jadzie.

Na szczęście pajęczaki te nie stanowią realnego zagrożenia życia człowieka i nie prowadzą do poważniejszych uszczerbków na jego zdrowiu.

Chociaż ugryzienie kolczaka nie grozi śmiercią, to jest bolesne i może powodować stan zapalny oraz szereg nieprzyjemnych następstw.

Objawy, jakie mogą wystąpić po ukąszeniu przez kolczaka zbrojnego:

– bóle i zawroty głowy,
– gorączka,
– osłabienie i dreszcze,
– wymioty,
– nudności,
– skurcze brzucha,
– obrzęki ukąszonego miejsca,
– trudności w oddychaniu.

Najczęściej te dolegliwości trwają kilka dni, po czym ustępują. Jednak w skrajnych przypadkach mogą wydłużyć się nawet do dwóch tygodni.

Jad owadów – 4 informacje ratujące życie. Możesz mieć problemy nawet, gdy nie jesteś uczulony

Chociaż kolczak zbrojny może odrażać wyglądem, a jego ugryzienie prowadzić do nieprzyjemnych skutków, nie ma powodów, aby się go obawiać

Może Cię zainteresować