×

Co Kodeks pracy mówi o pracy w upały? Prawa i obowiązki

Czy w Kodeksie pracy możemy znaleźć zapisy dotyczące pracy w upalne dni? Jak się okazje TAK. Dla przykładu pracodawca powinien zapewnić dostęp do wody, natomiast pracownik może zaprzestać wykonywania powierzonych mu obowiązków jeżeli wysoka temperatura negatywnie wpływa na jego stan zdrowia i samopoczucie.

Praca w upały

źródło: canva

źródło: canva

Należy pamiętać, że praca w upały bez zapewnienia odpowiednich warunków może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Wysokie temperatury mogą prowadzić do udaru cieplnego, zaburzać pracę układu krążenia, układu oddechowego a nawet pokarmowego. Ponadto podczas upałów wydajność i koncentracja pracowników spada o 20%. Dlatego warto wiedzieć jakie warunki powinien zapewnić pracodawca.

Temperatura to bardzo istotny czynniki dla pracowników fizycznych, ale również tych biurowych. Obecnie w Polsce nastała fala upałów i bez zapewnienia odpowiednich warunków pracy ciężko jest wykonywać swoje obowiązki. Dlatego też w Kodeksie pracy uwzględniono zapisy dotyczące praw i obowiązków pracodawcy i pracowników.

Pracodawca może:
– wydłużyć przerwy,
– zapewnić pracownikom dodatkowe wentylatory w postaci wiatraków,
– zamontować klimatyzację,
– skrócić lub przesunąć godziny pracy, bez konieczności odpracowywania tych godzin,
– ustawić zadaszenie dla osób pajacujących poza budynkiem

Pracodawca musi:

– Zapewnić odpowiednią ilość wody (paragraf 112 rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r.)

Ten przepis regulowany przez BHP musi być spełniony, zawsze nie tylko podczas upałów. Może być to woda z kranu, oczywiście zdatna do picia, a miejsce w którym znajduje się woda powinno być umiejscowione nie dalej niż 75 m od stanowiska pracy. Pracodawca nie może pobierać od pracowników opłat za udostępnianie wody, jak również wypłacać im równowartości napojów, aby sami je sobie zapewniali.

– Zapewnić napoje wzbogacone o sole mineralne i witaminy

W warunkach szczególnie ciężkich tj. praca na zewnątrz przy temperaturze powyżej 25 stopni bądź w pomieszczeniach zamkniętych przy temp. powyżej 28 stopni pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje wzbogacone o minerały i witaminy.

– Ocena sprawności psychofizycznej

Pracodawca powinien również ocenić stan pracownika. Jeżeli ta wykazałaby zły stan zdrowia lub samopoczucia pracownik ma prawo nie podjąć się wyznaczonej pracy.

– Zapewnienie wody do mycia

Osoby pracujące w sektorze budowlanym, wykonywujące prace na zewnątrz powinny mieć zapewnioną wodą do mycia – ok. 90 l na osobę/dzień.

– Rolety w oknach

Pracodawca powinien zapewnić ochronę przed promieniowaniem słonecznym swoim pracownikom pod postacią rolet lub żaluzji.

– Klimatyzacja

W przepisach nie ma zapisu o obowiązku montowania klimatyzacji przez pracodawcę. Jednak jeżeli już do tego dojdzie, musi on zadbać o odpowiednią konserwację tego urządzenia – regularne czyszczenie, sprawdzanie stanu technicznego, odgrzybianie. Gdy temperatura jest stale wyższa niż 30 stopni pracownik powinien mieć zapewnione klimatyzowane pomieszczenie do odpoczynku.

Co w przypadku, gdy pracodawca nie wywiąże się ze swoich obowiązków?

W takich przypadkach pracownik powinien początkowo zwrócić uwagę pracodawcy, a jeżeli to nie pomoże, zgłosić skargę do Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie. Kara grzywny jakiej może spodziewać się pracodawca sięga nawet 30 tys. złotych.

Obowiązki pracowników

źródło: canva

źródło: canva

Pracownik nie powinien narażać się na pracę w momencie kiedy jej warunki pogodowe są niesprzyjające. Powinien również powiadomić o tym pracodawcę.

Artykuł 210 paragraf 1 Kodeksu pracy jasno mówi, że…

W razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Ponadto gdy pracownik odmówi pracy z wyżej wymienionych powodów, pracodawca nie ma prawa zmniejszyć jego wynagrodzenia.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl

Może Cię zainteresować