×

Kobiety starzeją się szybciej niż mężczyźni. Przemawia za tym co najmniej kilka czynników

Nie jest tajemnicą, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2019 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 74,1 roku, natomiast kobiet 81,8 roku. I choć kobiety statystycznie żyją dłużej, paradoksalnie starzeją się szybciej od płci przeciwnego. Przemawia za tym co najmniej kilka czynników począwszy od ciąży aż po menopauzę. Więcej o tym w dalszej części artykułu.

Stres bardziej daje się we znaki kobietom niż mężczyznom

Według dr Judith Mohring kobiety są bardziej podatne na załamania psychiczne, zwłaszcza jeśli stresujące sytuacje mają związek z życiem zawodowym. Ponadto ogromną rolę odgrywają w przypadku kobiet hormony, a właściwie ich wahania, które mogą prowadzić do depresji. Nie wiem czy wiesz, ale szacuje się, że na depresję choruje dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Reasumując, przewlekły, nieustanny stres przyspiesza proces starzenia się.

Kobiety, które urodziły dziecko, starzeją się szybciej

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie George’a Masona dowiodło, że ciąża sprawia, że kobieta wygląda o 11 lat starzej. Kobiety, które urodziły, mają krótsze telomery niż te, które nie posiadają dziecka. Telomery to fragmenty chromosomu zlokalizowane na ich końcach, których zadanie polega na zabezpieczaniu ich przed uszkodzeniem podczas kopiowania.  Im krótsze telomery, tym starzej wyglądamy. Ponadto ciąży często towarzyszy stres, o którym pisaliśmy już wcześniej.

Skóra mężczyzn jest grubsza

Według dermatologów skóra mężczyzny jest średnio o 25% grubsza niż skóra kobiety. W konsekwencji na męskich twarzach powstaje mniej zmarszczek, ale w za to są głębsze niż ma to miejsce w przypadku kobiet.

Wpływ menopauzy na proces starzenia się

Menopauza przyspiesza proces starzenia się. Kiedy kobieta zaczyna przechodzić menopauzę, poziom produkcji kolagenu wyraźnie spada, co przekłada się przede wszystkim na utratę elastyczności skóry.

Odmienny poziom testosteronu

Estrogen, czyli hormon żeński, odpowiada za młodzieńczą, kobiecą twarz, podczas gdy testosteron jest typowy dla mężczyzn. Wysoki poziom testosteronu spowalnia proces starzenia. I choć estrogen również jest hormonem przeciwstarzeniowym, jego poziom produkcji spada szybciej niż ma to miejsce w przypadku testosteronu. To jeden z powodów, dla których u kobiet zmarszczki są zwykle widoczne wcześniej niż u mężczyzn.

Zgadasz się, że kobiety starzeją się szybciej niż mężczyźni czy być może masz inne zdanie na ten temat?

Źródła: brightside.me
Fotografie: Fot. Pexels (miniatura wpisu), pixabay.com

Może Cię zainteresować