×

Kobieta przyjmowała witaminę D dla koni w niewiarygodnej dawce. Jakie były tego skutki?

Polacy uwielbiają uzdrawiać się „magicznymi pigułkami”. Ale czy zdają sobie sprawę z tego, że witaminy i suplementy również można przedawkować. Pewna 40-latka chyba o tym zapomniała i brała niewiarygodnie duże dawki witaminy D. Jakie były tego skutki?

Końskie dawki witaminy D

źródło: canva

źródło: canva

Pewien endokrynolog podzielił się na swoich mediach społecznościowych ciekawym przypadkiem 40-letniej kobiety. Zgłosiła się do niego ze względu na złe samopoczucie, kołatanie serca, przewlekłe osłabienie, ból pleców i brzucha. Dodatkowo u kobiety wykryto hiperkalcemię, czyli podwyższony poziom wapnia w organizmie. Początkowo lekarzowi ciężko było zdiagnozować przyczynę dolegliwości, jednak po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu okazało się, że pacjentka przyjmowała codziennie witaminy D przeznaczoną dla koni w dawce 50 tys. jednostek z K2 i MK7.

Takie postępowanie zalecił pacjentce znajomy pielęgniarz zainspirowany filmami jednego z guru medycyny alternatywnej. Pomimo oporów pacjentki, z uwagi na objawy, skierowałem ją do szpitala. Moje obawy się potwierdziły – poziom witaminy D wyniósł 420 ng/ml, przy czym optymalny wynosi 30-50 ng/ml – wyjaśnia lek. Szymon Suwała

Zażywanie suplementów dla koni

źródło: canva

źródło: canva

Statystyki pokazują, że Polacy bardzo często sięgają po różnego rodzaju suplementy. Największą popularnością cieszą się w witaminy D, E, C, A, kolagen oraz biotyna. Jednak należy pamiętać, że niewłaściwe stosowanie witamin może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Co gorsza popularne staje się zażywanie suplementów przeznaczonych dla zwierząt, na przykład dla koni. Ludzie uważają że większe dawki będą działać efektywniej niż te przeznaczone dla człowieka.

Ludzie są podatni na marketing w internecie. Zawsze powtarzam, że jest to wyrządzanie sobie krzywdy na własne życzenie. Dziwi mnie, że ktoś może uważać suplementy zwierzęce za bardziej przebadane niż te dla ludzi. Jeżeli ktoś łyka suplementy dla zwierząt, to czemu miałby nie zjeść ich karmy? To jest ta sama półka – komentuje farmaceuta Marcin Korczyk

Jakie sutki niesie ze sobą przedawkowanie witamin?

Jeżeli mowa o przedawkowaniu witaminy D skutkami tego może być uszkodzenie naczyń krwionośnych, zaburzenia gospodarki elektrolitowej w organizmie oraz rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Jeżeli poziom witaminy D w naszym organizmie jest w normie, ale będziemy przyjmowali zbyt duże dawki, to może dojść do hiperkalcemii – zwiększonego stężenia wapnia we krwi lub hiperkalciurii – wydalania wapnia z moczem. To może wpływać np. na pracę serca czy nerek – wyjaśnia Korczyk.

Ta sytuacja przydarzyła się właśnie pacjentce dr. Suwały. Jej narządy nie wytrzymały tak dużej dawki witaminy D.

W późniejszych badaniach: choroba wrzodowa żołądka, kamica nerkowa, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia neurologiczne oraz funkcji trzustki – wszystkie na tle hiperkalcemii spowodowanej przedawkowaniem wit. D, którą odstawiono i wdrożono leczenie – relacjonuje lekarz i przyznaje, że to nie jest odosobniony przypadek.

Źródła: portal.abczdrowie.pl

Może Cię zainteresować