×

Impotencja wśród kobiet to narastający problem. Jakie są jej przyczyny i objawy?

Seksualność kobiety jest skomplikowana. To złożona interakcja zarówno emocjonalnych, jak i fizycznych aspektów, które mają wpływ na myślenie, emocje i postrzeganie samego siebie. Impotencja seksualna u kobiety może mieć wpływ na wiele obszarów życia i może nie tylko wpływać na jej osobiste relacje, ale może także stanowić zagrożenie dla poczucia własnej wartości.

Kobieca impotencja, znana również jako dysfunkcja seksualna kobiet wcale nie jest rzadka. Dziennik Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego (JAMA) opublikował badanie, które wykazało, że szacunkowo aż 43% kobiet w Stanach Zjednoczonych cierpi z powodu żeńskiej impotencji. Na szczęście kobiecą dysfunkcję seksualną można wyleczyć. Pierwszym krokiem w leczeniu tego problemu jest zrozumienie jego przyczyn i objawów.

Cykl seksualny, a kobieca impotencja

Cykl seksualny odnosi się do szeregu faz emocjonalnych i fizycznych, które są indywidualnie doświadczane przez kobiety, gdy angażują się one w aktywność seksualną. W tym cyklu istnieją cztery etapy:

Ekscytacja: uczucie podniecenia seksualnego, a następnie fizyczne zmiany, jakie ciało kobiety przechodzi. Należą do nich: erekcja sutków, nawilżenie pochwy, obrzęk warg sromowych.
Podniecenie seksualne: Zmiany fizyczne obejmujące wzrost przepływu krwi do warg, wydłużenie pochwy, pobudzenie gruczołów do wytwarzania wydzieliny i ogólny wzrost napięcia mięśniowego.
Orgazm: znany jako szczyt odpowiedzi seksualnej, podczas którego mięśnie macicy i pochwy kurczą się, co powoduje silne, bardzo przyjemne uczucie.
Rozwiązanie: Powrót ciała i umysłu do stanu normalnego.

Kobieca impotencja przyczynia się do blokady podczas jakiejkolwiek z faz cyklu, a to uniemożliwia kobiecie i jej partnerowi przeżycie satysfakcji seksualnej.

Jak kobieta różni się od mężczyzny, jeśli chodzi o seks?

U mężczyzn pobudzenie seksualne pojawia się tylko przez myślenie o seksie lub oglądanie czegoś pociągającego seksualnie. Dla kobiet reakcje seksualne są często napędzane emocjonalną intymnością, bezpieczeństwem i zaangażowaniem, a nie tylko potrzebą seksu. Bardzo popularne jest, gdy kobiety zaczynają się podniecać dopiero po rozpoczęciu aktu seksualnego.

Z tego powodu stopień orgazmu może być bardzo zmienny wśród kobiet. Niektóre z nas mogą nie mieć orgazmu w ogóle, ale to wcale nie musi świadczyć o dysfunkcji seksualnej. Może to wynikać z braku emocjonalnego wsparcia i poczucia bezpieczeństwa od partnera.

Jakie są przyczyny seksualnej impotencji u kobiet?

Kobieca impotencja może być wynikiem problemu psychologicznego lub fizycznego.

1. Powody psychologiczne

Należą do nich problemy małżeńskie lub związkowe, depresja, skutki przeszłego urazu seksualnego, niepokój związany z pracą i stres, obawy i niepewności dotyczące kontaktów seksualnych, poczucie winy i wiele innych.

2. Przyczyny fizyczne

Istnieje wiele problemów fizycznych, które mogą powodować dysfunkcje seksualne kobiet. Są to choroby serca, cukrzyca, zaburzenia równowagi hormonalnej, choroby neurologiczne i menopauza. Na impotencję seksualną mogą również wpływać pewne choroby przewlekłe, takie jak alkoholizm lub nadużywanie narkotyków, choroby nerek lub niewydolność wątroby. Dodatkowo impotencja seksualna może być skutkiem ubocznym niektórych leków. Na przykład, antydepresantów.

Jakie są objawy impotencji seksualnej wśród kobiet?

1. Zahamowane pragnienie seksualne

Brak pożądania seksualnego lub ogólny brak zainteresowania seksem może wynikać z wielu czynników, takich jak zmiany hormonalne w ciele, stan zdrowia i leczenie, ale również stres i lęk, zmęczenie, depresja, ciąża, itp. Czasami może to być wynikiem znudzenia się rutynową aktywnością seksualną.

2. Niezdolność do podniecenia seksualnego

Bardzo często, niewystarczająca produkcja wydzieliny do pochwy powoduje niemożność wzbudzenia pożądania u kobiety, podczas angażowania się w jakąkolwiek formę aktywności seksualnej. Ten problem może być związany z stresem lub niepokojem, niepewnością i nieodpowiednia stymulacja. Dodatkowo może wystąpić problem w przepływie krwi do pochwy i łechtaczki, co może prowadzić do niepowodzenia seksualnego.

3. Anorgazmia lub brak orgazmu

Brak osiągania seksualnego punktu kulminacyjnego może być często bezpośrednim skutkiem niedoświadczenia seksualnego kobiety, braku wiedzy lub czynników fizjologicznych, takich jak niepokój, poczucie winy, nadużycia fizyczne lub traumę seksualną z przeszłości. Czynniki takie jak leki i choroby przewlekłe oraz niewystarczająca stymulacja mogą przyczyniać się także do anorgazmii.

4. Bolesne współżycie

Ból fizyczny podczas współżycia może być wynikiem dużej liczby problemów, w tym torbieli jajników, endometriozy, złego nawilżenia, zapalenia pochwy lub chorób przenoszonych drogą płciową. Niektóre kobiety cierpią z powodu choroby zwanej pochwicą – bolesnego, mimowolnego skurczu mięśni otaczających wejście do pochwy. Może to wynikać z fobii seksualnej, doświadczenia bolesnego seksu z przeszłości lub wizualizacją, że penetracja będzie bolesna.

Leczenie kobiecej impotencji

Leczenie kobiecej impotencji zwykle wymaga wysiłku zarówno od kobiety i jej partnera, ale także zespołu lekarzy oraz doświadczonych terapeutów. Istnieje wiele sposobów leczenia dysfunkcji seksualnych kobiet. Należą do nich:

  • Leczenie podstawowej przyczyny dysfunkcji seksualnych przy pomocy leków.
  • Leczenie podstawowej fizjologicznej przyczyny dysfunkcji seksualnych poprzez poradnictwo i terapię.
  • Zapewnienie odpowiedniego wykształcenia seksualnego dotyczącego ludzkiej anatomii seksualnej, funkcji seksualnych i normalnych zmian związanych z wiekiem. Pomoże to kobiecie pokonać strach i niepokój związany z aktywnością seksualną.
  • Używanie erotycznych gadżetów oraz masturbacja i wprowadzanie zmian w rutynowym pożyciu
  • Korzystanie z erotycznych fantazji, ćwiczeń seksualnych, muzyki, która pomoże rozproszyć lęk związany z seksem
  • Wybieranie pozycji seksualnych, które pozwalają kobiecie kontrolować głębokość penetracji i używanie lubrykantów, które zminimalizują bólu podczas stosunku płciowego.